امروزه با تمایلات شدید برخی از افراد به تزئینات روبه رو هستیم. رفتاری که به مرور زمان نه تنها همه جوانب زندگی را تحت پوشش قرار داده؛ بلکه با ورود به فضاهای داخلی، در دکوراسیون و چیدمان وسایل نیز جای خوش کرده و موجب ظهور سبک‌های جدیدی در دکوراسیون شده است. سبکی که برای نمایان شدن در فضا، خواستار استفاده از تزئینات و متریال های خاصی می‌باشد.

چوب از آن دسته متریال‌هایی است که که با ورود به دکوراسیون‌های داخلی، توانسته گرمابخش محیط کاری و زندگی شما شود. علاقه‌مندی افراد به استفاده از این نوع متریال در تمامی جزئیات و بخش‌های دکوراسیون را می‌توان به نوعی نشات گرفته از ارتباط و نزدیکی انسان با طبیعت بدانیم. شاید در وهله اول، زیبایی خیره کننده آن افراد را مسحور خود کند، ولی قطعا حس خوشایند و اثر بخشی آن بر روی افراد است که آنها را به استفاده از چوب برای دکوراسیون مشتاق کرده است. متریالی که پا به عرصه ظهور در تمامی انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی نهاده است.

اما آیا استفاده از هر نوع چوبی برای دکوراسیون مناسب است؟ تزئینات چوبی از چه نوعی، قابلیت کاربردی در فضاهای داخلی را دارند؟

همه این موارد از آن قبیل سوالاتی هستند که برای همه افراد در هر جایگاهی، چه تولید کنندگان، چه طراحان دکوراسیون و چه مصرف کنندگان پدیدار می‌گردد. به گونه‌ای که همه آنها را به کسب آگاهی بیشتر از نوع چوب مناسب برای دکوراسیون، قیمت و حتی نحوه استفاده از آن فرا می‌خواند؛ تا بدین طریق به بهترین و مقرون به صرفه ترین انتخاب دست یابند.

چوب برای چه مصارفی در دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

منظور از دکوراسیون، هر چیزی است که با چیدمان و طراحی داخلی فضا در ارتباط باشد. این می‌تواند از ساختار کلی فضا گرفته باشد تا لوازم و وسایلی که به عنوان تزئین در فضا بکار برده می‌شود. پس وقتی بحث چوب مناسب برای دکوراسیون مطرح می‌گردد، منظورمان چوبی است که قابلیت استفاده در همه این مصارف را داشته باشد. مصارفی نظیر کفپوش‌های چوبی، دیوار جدا کننده و سقف چوبی، درها، پله‌ها و...که به عنوان بخش و ساختار اصلی فضا شناخته می‌شوند و یا برای استفاده در لوازم و وسایل دکوراسیون داخلی نظیر مبلمان، اشیاء تزئینی، روشنایی و... بکار برده شوند. انتخاب با خود شما است که چگونه از متریال چوب، به عنوان یک عنصر زیبایی شناسی در فضا استفاده نمایید.

 

10

استفاده از چه نوع چوبی برای دکوراسیون مناسب‌تر است؟

امروزه متریال چوب، راه ورود به دکوراسیون و فضاهای داخلی را یافته است. لوازم چوبی، تزئینات و دیگر متعلقات ساخته شده از آن، همگی از محصولات متنوعی است که عموما با متریال چوب، در دکوراسیون به کار برده می شوند. اما از آنجایی که تنوع چوب های قابل استفاده برای دکوراسیون به حد چشمگیری گسترده می‌باشد، لازم است تا همراه با شناخت انواع چوب‌ها، از ویژگی، کاربری آن‌ها برای مصارف در دکوراسیون و قیمت هر یک مطلع شوید. در زیر با معرفی 10 نوع از برترین و رایج ترین چوب‌ها شما را از تمامی این اطلاعات بهره مند خواهیم کرد.

  1. چوب  بلوط (Oak Wood)

استحکام و مقاومت بالا در چوب بلوط است که استفاده از آن را برای دکوراسیون داخلی، به یک انتخاب درجه یک و عالی برای مبلمان مدرن و پارکت‌های چوبی (کفپوش) مبدل ساخته است. وجود تنوع رنگی در چوب افرا، تناژ هایی از رنگ قرمز و سفید خود دلیلی است که سبب محبوبیت استفاده از آن در همه نوع سبک دکوراسیون، از دکوراسیون مدرن گرفته تا کلاسیک شده است.

20

 

2.چوب گردو (Walnut Wood)

گران قیمت بودن چوب گردو دلیل نمی‌شود که استفاده از آن را برای مصارف دکوراسیون داخلی نادیده بگیرم. با دوام بودن، رنگ قهوه‌ای تیره و طرح و نقوش‌هایی موجود بر سطح آن، ویژگی‌هایی است که مرغوبیت چوب گردو را نمایان می‌سازد.

مرغوبیتی که استفاده از آن برای مبلمان سبک دکوراسیون کلاسیک و در هماهنگی و هارمونی با دیگر لوازم، رنگ و لعاب زیبا و شکل و شمایل مجذوب کننده‌ای را به ارمغان می‌آورد.

3. چوب راش (Beech Wood)

چوب راش برای استفاده در همه نوع مصارفی، مناسب و کاربردی است. در کنار مقاوم پذیر بودن، طیف رنگی زرد و قهوه ای مایل به زرد، مصرف این چوب را برای مبلمان دکوراسیون مدرن بسیار پرطرفدار کرده است. همچنین رنگ روشن چوب راش همراه با گرمی بخشیدن به فضای داخلی، زیبایی محیط شما را دو چندان می‌کند.

30

4. چوب صنوبر یا سپیدار (Poplar Wood)

مناسب‌ترین قیمت در میان دیگر چوب‌های دکوراسیون را، چوب صنوبر و یا سپیدار، از آن خود کرده است. اما این به معنای بی ارزشی چوب بود. بر خلاف قیمت پایین، چوب صنوبر با ظاهری ارزنده و با کیفیت، یک انتخاب ایده آل در تهیه مبلمان مصرف می‌شود.

5. چوب افرا (Maple Wood)

افرا که در هر دو دسته بندی چوب‌ها، یعنی هم بافت نرم و هم بافت سفت، جای می‌گیرد. این چوب، به سبب داشتن سطوحی مناسب و پاک شدن راحت در مقابل آلودگی‌ها، برای دکوراسیون داخلی، بخصوص ساخت دکورهایی زیبا و چشمگیر در فضای خانه، بسیار قابل مصرف هستند.

6. چوب کاج (Pine Wood)

وجود طیف گسترده‌ای از انواع و قیمت مناسب چوب کاج است که آن را به بهترین انتخاب برای تزئینات و دکورهای چوبی مطلوب ساخته است. این چوب درخت کاج است که با به همراه داشتن عطر و رایحه خوش، فضای و دکوراسیون داخلی را دلپذیر و دلنشین می‌کند.

7. چوب زبان گنجشک (Ash Wood)

خلق فضایی خاص و منحصر به فرد، با تناژ رنگی طلایی و سفید در دکوراسیون مدرن، با استفاده از چوب زبان گنجشک امکان پذیر می‌شود. چوبی که در عین زیبایی، با استحکام بالا، بعنوان چوبی مناسب برای مصارف سازه‌ای، کفپوش و... بکار برده می‌شود.

40

8. چوب گیلاس (Cherry Wood)

9.چوب توسکا (Alder Wood)

استفاده از تزئینات چوبی به رنگ‌های گرم و روشن، جلوه گر زیبایی بیشتری در محیط می‌شوند. همانند چوب توسکا که با رنگ طلایی خود و استفاده در مبلمان، در و پنجره و حتی اتاق کودکان، فضایی توام با حس راحتی و آرامش را به افراد القا می‌نماید.

10.چوب ماهون (Mahogany Wood)

رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز موجود در چوب ماهون آن را برای ساخت دکور، مبلمان و درهایی درجه یک، خاص و قابل استفاده کرده است. اگر بدنبال ایجاد فضایی با ترکیب رنگ‌هایی خاص می‌گردید، می‌توانید با استفاده از چوب هامون برای دکوراسیون خود، این فضای را خلق نمایید.

50

قیمت چوب برای دکوراسیون

حال با سوال اصلی مواجه می‌شویم؛ اینکه برای خرید هر کدام از این چوب‌ها چه میزان هزینه ای را باید پرداخت کنیم؟

با توجه به بازارهای کاری امروزه، قیمت این نوع متریال به طور روزانه دستخوش تغییرات می‌باشد. به همین جهت نمی‌توان قیمت مشخص و تعیین شده‌ای را برای آن لحاظ کرد.

این قیمت‌ها که عموما بر حسب متر مکعب محاسبه می‌گردند، بسته به نوع چوب، کیفیت و مرغوبیت از یکدیگر متمایز می‌شوند. با این حال برای در اختیار داشتن اطلاعاتی جامع‌تر در این مورد، طراحی، دکوراسیون و حتی انتخاب بهترین محصولات چوبی، گروه دکوراسیون داخلی مکعب با تیمی زبده و متبحر، تجربه‌ای متفاوت از خرید محصولات چوبی و مبلمانی باکیفیت را از آن شما می‌نمایند.