خرابی تاچ ال سی دی موبایل اتفاقی است که همه از آن فراری هستند و کسی دوست ندارد با صحنه شکسته شدن صفحه گوشی خود روبرو شود. هر چند که افراد مایل نیستند با چنین اتفاقی روبرو شوند، اما خرابی تاچ ال سی دی اتفاقی ناگزیر است که ممکن است برای هر کدام از ما روی دهد. در چنین مواردی اصل بودن و قیمت تاچ ال سی دی خریداری شده جهت تعویض، برای ما اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند. به همین دلیل نیاز است که در انتخاب محصول، نهایت دقت را به خرج داده و از مراکز معتبر خرید خود را انجام دهید. در ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا بحث خرابی تاچ ال سی دی موبایل را بیشتر برای شما بشکافیم.

ساختار صفحه نمایش گوشی

یکی از مشکلاتی که افراد با آن دسته و پنجه نرم می‌کنند این است که نمی‌دانند کدام قسمت از صفحه نمایش گوشی آن‌ها با مشکل روبرو شده است و به تعویض نیاز دارد. اجزای صفحه نمایش گوشی به صورت زیر می‌باشد:

شیشه یا گلس جلویی: شیشه یا گلس جلویی قسمتی است که در هنگام کار با گوشی دست روی آن قرار می‌گیرد. این قطعه با محافظ صفحه یا گلسی که خودتان برای محافظت استفاده می‌‌کنید، متفاوت است. نقش شیشه یا گلس جلویی محافظ  صفحه نمایش است. انواع تاچ ال سی دی از نسل‌های متفاوتی از این شیشه برای محافظت استفاه می‌کنند. در نظر داشته باشید اگر خرابی تاچ ال سی دی ناشی از آسیب شیشه یا گلس جلویی باشد، نیازی به تعویض تاچ ال سی دی نیست و فقط باید شیشه جلویی را عوض کنید.

تاچ یا دیجیتایزر: تاچ یا دیجیتایزر فشار وارد به صفحه نمایش را دریافت کرده و آن را به دستورهای دیجتال تبدیل می‌کند. از این طریق می‌توان دستورات مختلف را در گوشی اجرا کرد. استفاده از تاچ‌های پیشرفته باعث شده است قیمت تاچ ال سی دی گوشی‌های جدید به شدت افزایش پیدا کند. در صورت خرابی تاچ مجبور هستید تاچ ال سی دی را به کلی عوض کنید. تاچ مورد استفاده در انواع تاچ ال سی دی متفاوت است به همین دلیل میزان راحتی از صفحه نمایش در گوشی‌های مختلف، متفاوت است.

ال سی دی: ال سی دی بخش نمایشگر تاچ ال سی دی را تشکیل می‌دهد و وظیفه آن نمایش آیکون‌ها و سایر محتواهای بصری در گوشی است. خاموش شدن صفحه نمایش یا پیدا شدن نقطه‌های سیاه احتمالا مربوط به اشکال در ال سی دی است که باعث خرابی تاچ ال سی دی گوشی شما خواهد شد. تاچ ال سی دی اصلی گوشی‌های مختلف معمولا به سختی دچار اشکال یا سوختگی می‌شوند. همچنین اگر ال سی دی گوشی شما خراب شود، باید کل تاچ و ال سی دی را تعویض کنید.

فریم: فریم تاچ ال سی دی یک قطعه جانبی است که تمامی اجزای تاچ ال سی دی را در کنار هم به صورت یکپارچه نگهداری خواهد کرد. کمترین خرابی تاچ ال سی دی مربوط به خرابی فریم می‌باشد.

آیا امکان تعویض تاچ و ال سی دی به صورت جدا وجود دارد؟

گوشی های قدیمی به دلیل ساختار تاچ ال سی دی متفاوت و ساده تر، در صورت آسیب رسیدن به صفحه نمایش، دارنده موبایل می توانست تنها با تعویض ال سی دی همچنان از دستگاه خود استفاده کند. اما اکثر گوشی های ساخته شده از سال 95 به بعد به دلیل پرس بودن تاچ و ال سی دی در ساختار آنها، در صورت شکسته شدن صفحه نمایش، باید کل تاچ ال سی دی تعویض گردد. بنابراین امکان تعویض تاچ و ال سی دی به صورت مستقل وجود ندارد.

نشانه‌های خرابی تاچ ال سی دی

اگر تاچ ال سی دی اصلی گوشی شما دچار مشکل شده باشد ممکن است علایم زیر را مشاهده کنید:

  • سیاه شدن ال سی دی یا روشن نشدن آن؛
  • تاچ گوشی کار نمی‌کند و به لمس واکنش نشان نمی‌دهد؛
  • پیدا شدن نقاط سیاه رنگ در ال سی دی؛
  • سوسو زدن صفحه نمایش؛
  • شکستگی شیشه یا گلس جلویی: در این حالت تاچ و صفحه نمایش گوشی به خوبی کار می‌کنند و تنها مشکل شکستگی گلس است که ممکن است دست را اذیت کند؛
  • قاطی کردن دستورات: در این حالت تاچ گوشی شما دچار مشکل شده و ممکن است زمانی که می‌خواهید عدد 1 را شماره گیری کنید، عدد 3 شماره گیری شود.

دلایل خراب تاچ ال سی دی

مهم‌ترین دلایل خراب شدت تاچ ال سی دی گوشی های مختلف به صورت زیر است:

فشار و ضربه را می‌توان عمده‌ترین دلیل خراب شدن تاچ ال سی دی دانست. آب و رطوبت هم باعث آسیب به تاچ ال سی دی خواهد شد. دلیل دیگر این مشکل فرسوده شدن گوشی در گذر زمان است که کیفیت تاچ ال سی دی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

هنگام خرید تاچ ال سی دی برای تعویض به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اگر تاچ و ال سی دی شما دچار مشکل شده است و مجبور هستید که آن را عوض کنید حتما باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

تاچ ال سی دی اصل بخرید

خرابی تاچ ال سی دی می‌تواند هزینه‌های زیادی روی دست شما بگذارد. در این حالت خرید تاچ ال سی دی اصل می‌تواند هزینه‌های شما را کمی بیشتر کند. اما خرید تاچ ال سی دی اصل به نفع شما است. چرا که اگر محصول خریداری شده اصل نباشد دوباره ممکن است مجبور شوید آن را عوض کنید. بنابراین در تشخیص تاچ ال سی اصل از فیک حسایت به خرج دهید.

ال سی دی اصل یا اورجینال که به اختصار به آن OEM هم می گویند، ال سی دی است که توسط شرکت سازنده گوشی تولید شده و مطابق تمام استاندارد های آن شرکت است. ال سی دی های اصل، کیفیت بسیار بالایی دارند چون از قطعات اورجینال ساخته شده و هیچ فرقی با ال سی دی فابریک گوشی ندارد. پس تشخیص ال سی دی اصلی نباید کار چندان مشکلی باشد. کامل مشخص است که LCD اصل به دلیل مواد سازنده اش قیمت بسیار بالایی دارد.

قیمت تاچ ال سی دی

قیمت انواع تاچ ال سی دی با هم متفاوت است. توجه به قیمت تاچ ال سی دی‌ ممکن است باعث شود که تصمیم به خرید گوشی جدید بگیرید. بنابراین قبل از تصمیم گیری برای خرید تاچ ال سی دی این موضوع را در نظر بگیرید که تعویض آن چقدر برایتان هزینه دارد.

یک تاچ ال سی دی استاندارد، روی تجربه کاربری گوشی های هوشمند از جمله کیفیت فیلم ها و تصاویر و جلوگیری از کندی و هنگی گوشی تاثیر زیادی دارد. با توجه به قیمت تاچ ال سی دی و گران بودن آن، دوام و کیفیت این قطعه بسیار اهمیت دارد. از این رو برای خرید تاچ ال سی دی اصل حتما از فروشگاه های معتبر اقدام نمایید.

خرید تاچ ال سی دی از مراکز معتبر

سعی کنید که از افراد شناخته شده و ترجیحا مراکز معتبر تاچ ال سی دی خریداری کنید. در این مراکز معمولا تاچ ال سی دی اصل عرضه می‌شود و با خرید از آن‌ها خیالتان بابت خرید جنس اصل راحت خواهد بود. خرید از مراکز نامعتبر ممکن است آسیب گوشی شما را بیشتر کند.

کار را به کاردان بسپارید

تعویض تاچ ال سی دی یک کار تخصصی است که همه افراد صلاحیت انجام آن را ندارند. بنابراین سعی کنید این مورد را به مراکز معتبر تعمیر موبایل واگذار کنید. چرا که در غیر این صورت ممکن است مشکلات جدی‌تری برای گوشی شما به وجود بیاید. این مورد را هم در نظر بگیرید که به هیچ وجه خودتان این کار را در منزل انجام ندهید.

خرید تاچ ال سی دی اصل از سورن استور

سورن استور به عنوان کامل‌ترین مرجع قطعات اصلی موبایل آماده است تا خدمات خود را به شما مشتریان گرامی ارائه کند. تمامی محصولات ارائه شده در فروشگاه قطعات موبایل سورن استور اصل بوده و بابت خرید ضمانت اصالت کالا به شما ارائه خواهد شد. علاوه بر قطعات می‌توانید انواع لوازم جانبی را از سورن استور خریداری کنید.