می توان گفت مهندسی صنایع موجب می شود تا بین رشته های مهندسی ارتباط ایجاد گردد و این رشته ها درک متقابل بیشتری از یکدیگر داشته باشند. افرادی که در حال تحصیل در این رشته هستند یا از آن فارغ التحصیل شده اند، باید با انجام پروژه مهندسی صنایع، سطح مهارت خود را افزایش دهند. این پروژه ها می توانند در زمینه مدیریت و برنامه ریزی واحدهای کوچک و بزرگ صنعتی، کنترل موجودی و تولید، مدیریت مالی و اقتصادی، طراحی سیستم ها و بهبود اثربخشی آن ها، بهبود زمان بندی ها، بهبود کیفیت تولید، کاهش ضایعات تولید، فرایندهای کاری، منابع انسانی و بسیاری موضوعات دیگر باشند. اگر جزو افرادی هستید که هنوز در این رشته مبتدی و بی تجربه اید، برای انجام پروژه مهندسی صنایع لازم است تا استفاده از نرم افزارهای مرتبط با این رشته را یاد بگیرید. در ادامه به معرفی چند نرم افزار پرکاربرد مهندسی صنایع می پردازیم.

نرم افزارهای مختلف برای انجام پروژه مهندسی صنایع

مهندسی صنایع یکی از رشته های دانشگاهی کاربردی است که از طریق آن می توان کارایی یک سیستم را بهبود بخشید و آن را در رسیدن به اهدافش یاری نمود. برای انجام پروژه مهندسی صنایع از نرم افزارهای گوناگونی استفاده می شود. هر یک از این نرم افزارها می تواند نقش تعیین کننده ای در پیشبرد اهداف واحدهای تولیدی و صنعتی داشته باشد و با توجه به حوزه فعالیت آن ها تاثیر زیادی در بهبود فرایندهای مختلف این واحدها گذارد. برخی از نرم افزارهای مهندسی صنایع شامل نرم افزار آفیس، گمز، پریماورا، R، لینگو، SPSS، آرنا، مینی تب، متلب و … می باشند. در ادامه به معرفی سه نرم افزار مهم که درانجام پروژه مهندسی صنایع، کاربرد زیادی دارند می پردازیم.

نرم افزار گمز و کاربرد آن در صنایع

برای پیدا کردن بهترین پاسخ در میان وضعیت های موجود، باید به سراغ بهینه سازی رفت. بهینه سازی در به حداکثر رساندن سود، کاهش هزینه ها و طراحی و اجرای بسیاری از سیستم های اجتماعی، اقتصادی و مهندسی، کاربرد دارد و از آن در شاخه های مختلف علوم مانند صنایع، مدیریت و ریاضیات، استفاده می شود. در مهندسی صنایع برای اینکه بتوانیم یک مسئله بهینه سازی را حل و فصل کنیم، در اولین قدم لازم است آن را مدلسازی نماییم. یعنی با استفاده از روابط و متغیرهای ریاضی، مسئله را توصیف و شبیه سازی کنیم. یکی از نرم افزارهایی که می تواند در این زمینه چاره ساز باشد، GAMS است. این نرم افزار برای بهینه سازی ریاضی از یک سیستم مدل سازی سطح بالا بهره می برد و شامل یک زبان کامپایلر و چند سالور است.

نرم افزار گمز دارای عملکرد مطلوبی است و جهت مدلسازی برنامه های گسترده، پیچیده و کاربردی طراحی و عرضه شده است. این نرم افزار برای انجام پروژه مهندسی صنایع در زمینه مدل سازی مسائل بهینه سازی خطی و غیر خطی و در پاره ای موارد ترکیبی از این دو کاربرد دارد. اولین بار گروهی از اقتصاددانان بانک جهانی از نرم افزار گمز برای حل و فصل مدل های خطی پیچیده بر روی رایانه های شخصی خود استفاده کردند. زیرا این نرم افزار می تواند سیستم های معادلات خطی را به صورت غیر همزمان و همراه با بهینه سازی برخی توابع هدف یا بدون آن حل نماید. از مزایای سفارش انجام پروژه مهندسی صنایع با گمز می توان به پیاده سازی آسان، بروزرسانی راحت به خاطر داشتن ترکیب الگوریتم های جدید و امکان انتقال بین سیستم ها و کاربران اشاره نمود.

انجام پروژه مهندسی صنایع با SPSS

نرم افزار SPSS کاربرد گسترده ای در رشته های مختلف دانشگاهی دارد. یکی از کاربردهای مهم این نرم افزار در انجام پروژه مهندسی صنایع است. SPSS برای رشته صنایع یک نرم افزار پرکاربرد و با اهمیت می باشد، زیرا تمرکز آن بر مباحث آماری و تحلیلی است و فضای مناسبی برای تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات جمع آوری شده از بخش نیروی انسانی، تدارکات، فروش و تولید دارد. ضرورت بکارگیری نرم افزار SPSS برای یک مهندس صنایع به خاطر این است که کاربری ساده دارد اما در عین حال پیشرفته است و می توان از آن برای تجزیه و تحلیل آمارهای مختلف در صنایع گوناگون استفاده نمود.

در صورتی که این نرم افزار به صورت هوشمندانه و دقیق بکار گرفته شود، می تواند داده های بازاریابی و فرایندهای مختلف در سازمان ها و کارخانجات را تجزیه و تحلیل نماید. نرم افزار SPSS برای یک مهندس صنایع می تواند یک ابزار قوی جهت تحقیقات بازار و بازاریابی باشد. سفارش پروژه مهندسی صنایع با SPSS  برای افرادی که هنوز بر این نرم افزار تسلط کافی ندارند، می تواند یک راه حل مناسب باشد، اما در ادامه این افراد باید تسلط خود را بر SPSS افزایش دهند تا بتوانند در آینده فرصت های شغلی مطلوبی برای خود ایجاد نمایند.

کاربرد زبان برنامه نویسی R در رشته صنایع

در مهندسی صنایع از زبان برنامه نویسی R برای پروژه های آنالیز آماری داده ها استفاده می شود. این زبان برنامه نویسی از روش های مختلف تصویر سازی داده ها، تحلیل های آماری و یادگیری ماشین جهت انجام محاسبات، رسم و تحلیل نمودارهای گوناگون آماری پشتیبانی می کند. محیط نرم افزاری آن به گونه ای طراحی شده که امکانات تحلیلی، محاسباتی، گرافیکی و … مناسبی در اختیار کاربر قرار می دهد. زبان برنامه نویسی R به صورت رایگان و متن باز ارائه شده و کاربرد زیادی در داده کاوی و محاسبات آماری دارد. این زبان برنامه نویسی شامل تکنیک های آماری مانند خوشه بندی، رده بندی و آزمون های کلاسیک است و می توان به وسیله آن تحلیل های سری زمانی و مدل سازی های خطی و غیر خطی را انجام داد و سفارش پروژه R را تکمیل نمود.

محبوبیت زبان برنامه نویسی R در مقایسه با نرم افزارهایی مانند متلب، SPSS و SAS بیشتر است، زیرا استفاده از آن برای کاربران بسیار ساده و آسان می باشد. همچنین امکانات گرافیکی این زبان برنامه نویسی برای رسم نمودارها و اشکال مختلف و همچنین آنالیز داده ها بسیار زیاد است و کاربر می تواند از مستندات منظم و فرمت بندی شده برای تجزیه و تحلیل های آماری خود بهره برداری کند.

انجام پروژه مهندسی صنایع با پایاپروژه

اگر برای انجام پروژه مهندسی صنایع خود با مشکل مواجه شدید یا وقت کافی برای آن ندارید، بهتر است پروژه خود را به موسساتی که از افراد متخصص و حرفه ای در این زمینه بهره می برند بسپارید. تیم تحقیقاتی پایاپروژه با برخورداری از دانشجویان و فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه های برتر ایران، آمادگی دارد تا پروژه های مختلف مهندسی صنایع را با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت انجام دهد. همچنین این موسسه پشتیبانی های مورد نیاز را پس از تحویل پروژه تضمین می کند تا سفارش دهنده هیچ گونه نگرانی بابت پروژه خود نداشته باشد. برای سفارش پروژه های مهندسی صنایع می توانید به وبسایت پایاپروژه به نشانی payaprozhe.ir مراجعه کنید یا با شماره تلفن ۰۹۱۰۸۷۶۰۲۸۶ تماس بگیرید.