یه فکر راه اندازی یک وبسایت اینترنتی برای کسب و کارتان هستید اما هنوز اسمی برای آن انتخاب نکردید؟ اجازه دهید همین اول کار پیش از آنکه به سراغ روش‌های انتخاب اسم سایت برویم موضوع مهمی را عنوان کنم: اسم سایت اینترنتی شما باید اسم برند کسب‌وکارتان باشد. برای مثال اگر یک فروشگاه لوازم آرایشی با اسم نچرال بیوتی دارید، اسم سایت اینترنتی شما نیز باید مشابه با اسم اسم برند باشد چراکه دیگران شما را با این نام می‌شناسند و نمی‌توانید درحالی که محصولات خود را با نام نچرال بیوتی را به فروش می‌رسانید، اسم دیگری را برای سایتتان انتخاب کنید.

1

پس در همین قدم اول متوجه شدید که در حین انتخاب اسم سایت، به عبارتی در حال انتخاب نام برندتان هستید! زمانی که اسمی را برای برند خود انتخاب می‌کنید اگر قصد دارید سایتی برای کسب و کار خود راه اندازی کنید، باید این اسم را از جهت مناسب بودن آن برای یک سایت اینترنتی نیز بررسی کنید. بسیاری از بیزینس‌ها در طی فرایند انتخاب اسم برند به نام‌های ایده‌آلی می‌رسند اما صرفا به این دلیل که دامنه اینترنتی این نام از قبل توسط اشخاص دیگری ثبت شده است مجبور می‌شوند اسم برند مورد علاقه خود را از لیست خط زده و اسامی دیگری را انتخاب کنند.

2

پس اگر نمی‌خواهید شما نیز با چنین چالشی مواجه شوید بهتر است همان ابتدا هر اسمی را که انتخاب کردید آزاد بودن دامنه اینترنتی آن را نیز بررسی کنید. برای خرید دامنه سایت‌های مختلفی وجود دارند که اغلب آن‌ها علاوه بر خرید و فروش دامنه سایت‌های اینترنتی، آزاد بودن یا نبودن هر اسم برند را نیز برای شما بررسی می‎کنند.

4 روش انتخاب اسم سایت

یکی از سخت‌ترین مراحل راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی، انتخاب اسم برای سایت است. برخی از بیزینس‎ها مشکل چندانی برای انتخاب اسم سایت خود ندارند چراکه برندی ندارند و می‌خواهند یک اسم سایت انتخاب کنند. تنها اقدامی که باید انجام دهند این است که از طریق روش‌هایی که در ادامه ذکر می‌کنیم یک اسم سایت انتخاب کرده و سپس از طریق یک سایت خرید دامنه، آن را خریداری کنند.

3

 اما اگر از پیش برندی دارید و مدتی با آن فعالیت کرده‌اید و حال می‌خواهید یک سایت اینترنتی برای آن آنتخاب کنید، ممکن است با مشکل مواجه شوید. برای مثال تصور کنید یک بوتیک با نام شیک‌پوش دارید. در حالی که بوتیک شما مشتریان ثابت خود را پیدا کرده است حال تصمیم می‌گیرید یک فروشگاه اینترنتی نیز با همین نام برای خود انتخاب کنید.

 اما ناگهان متوجه می‌شوید که پیش از شما سایتی دیگر این اسم دامنه را خریداری کرده و با آن در حال فعالیت است. قطعا شما دیگر نمی‌توانید این اسم را برای سایت خود انتخاب کنید و ناهماهنگی اسم برند با اسم سایت آن برند می‌تواند به ضرر برندتان باشد. برای برنخوردن به چنین مشکلی باید همان ابتدا که اسم برند خود را انتخاب می‌کنید، اقدام به خرید دامنه سایت نیز بکنید.

اسم سایت باید کوتاه باشد

یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌هایی که یک اسم برند باید داشته باشد، کوتاه بودن آن اسم است. بهترین اسم سایت، اسمی با 8 تا 10 حرف است. اسم سایت باید به راحتی در حافظه مخاطب باقی بماند. اگر یک اسم طولانی برای ساییتان انتخاب کنید ممکن است مخاطبان ساییتان نتوانند اسم برند شما را به خاطر بسپارند.

اسم سایت نباید مشابه سایت‌های دیگر باشد

به هیچ عنوان اسمی برای سایت خود انتخاب نکنید که شباهت زیادی به نام سایت‌های دیگر دارد. در صورت مشابه بودن اسم دو سایت ممکن است کاربران سایت شما به اشتباه به سایت رقیب مراجعه کنید. اگر می‌خواهید ساییتان ورودی بالایی داشته باشد، اسمی منحصربه‌فرد برای آن انتخاب کنید.

اسم سایت نباید چندین شیوه نوشتار داشته باشد

از دیگر ویژگی‌های ضروری که یک اسم برند باید داشته باشد، این است که تنها به شیوه نوشته است. اگر اسمی را انتخاب کنید که چندین شیوه نوشتاری داشته یا ابهامی در این اسم وجود دارد، ممکن است مخاطب سردرگم شده و نتواند در جستجو سایت شما را به راحتی پیدا کند. پس بهتر است اسمی برای سایت انتخاب کنید که به لحاظ نوشتاری و املایی تنها یک شیوه مرسوم نوشتاری داشته باشد.

تلفظ و آوای ساده‌ای داشته باشد

از دیگر ویژگی‌هایی که هم اسم برند و هم اسم دامنه سایت باید داشته باشد، خوش آوا بودن اسم سایت و تلفظ ساده اسم سایت است. چرا این ویژگی اهمیت دارد؟ تصور کنید یک فروشگاه اینترنتی دارید که تلفظ اسم آن دشوار است. شخصی از یکی از مشتریان شما راجع‌به محصولی که از سایت شما خریداری کرده است سوال می‌کند. مشتری سایت می‌خواهد شما را معرفی کند اما اسم سایتتان به این دلیل که آوای خوبی ندارد یا تلفظ سختی دارد در دهان او نمی‌چرخد. حتی ممکن است اسم سایت را فراموش کرده باشد! اسم سایت باید قابلیت ماندگاری در حافظه مخاطب را داشته باشد.

چگونه اقدام به خرید دامنه کنیم؟

پس از آنکه با کمک راهکارهای فوق اسمی مناسب برای سایت خود انتخاب کردید وقت آن رسیده است که اقدام به خرید دامنه‌ای با این نام کنید. برای خرید دامنه سایت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند. می‌توانید از میان این سایت‌ها، بهترین سایت ارائه دهنده خدمات برند را انتخاب کنید. خدماتی که این سایت‌ها ارائه می‌دهند شامل خدمات زیر می‌شود:

  • پیشنهاد اسم برند
  • خرید دامنه
  • بررسی آزاد بودن یا نبودن یک دامنه اینترنتی

اگر دامنه اسم برندتان آزاد نبود باید چه اقدامی انجام دهید؟

همان‌طور که ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم ممکن است حین انتخاب اسم سایت متوجه شوید که یک دامنه اینترنتی دیگر قبلا با این اسم ثبت شده است. در این صورت شما می‌توانید دامنه را با پیشوندهای دیگر خریداری کنید. برای مثال اگر سایتی با نام برند شما با دامنه .ir در حال حاضر وجود دارد شما می‌توانید همان اسم برند را با دامنه .com در صورت آزاد بودن خریداری کنید.

این اقدام را چندان توصیه نمی‌کنیم بهتر است نام دیگری را برای سایت خود انتخاب کنید. از طرفی معمولا برندهای بزرگ حین خرید دامنه، معمولا پیشوندهای مرسوم آن اسم دامنه را خریداری می‌کنند. با توجه به اینکه تغییر دادن اسم برند علی‌الخصوص برندهای بزرگ و شناخته شده پیامدهای زیادی دارد، بهتر است از همان ابتدا دامنه مورد نظر خود را نیز خریداری کنید.