داشتن سواد و توانایی خواندن یکی از ضروری‌ترین نیازهای امروز بشر است. افراد برای کسب اطلاعات بیشتر و امکان ارتباط با افراد پیرامون خود به دنیای کتاب و کتاب خوانی وارد می‌شوند. آیا شما فرد کتاب خوانی هستید؟ چه مدت از زمان شبانه روز خود را به مطالعه می‌‌پردازید؟ جهت اطلاع از آمار و ارقام موجود، سرانه مطالعه ایرانیان بسیار پایین و می‌توان گفت در حد 2 تا 77 دقیقه تخمین زده شده است. البته اگر بخواهیم رقم میانگین دقیق‌تری ارائه دهیم، هر ایرانی در طول شبانه روز تنها 13 دقیقه مطالعه می‌کند.

تلفن: ۰۲۱۶۶۹۶۰۳۰۸  -  ۰۲۱۶۶۴۰۰۰۳۰  ایمیل: info@ketabgallery.com

کتاب خوانی چیست؟

 

پیش از اینکه در مورد فواید و جزئیات کتاب خوانی سخن بگوییم در مورد خود کتاب خوانی توضیح خواهیم داد. کتاب خوانی در واقع توانایی خواندن کتاب است. در بسیاری از کشورها کتاب خوانی را تنها دلیلی برای افزایش اطلاعات می‌دانند و مطالعه کتب درسی را از آن جدا کرده‌اند، زیرا مطالعه و خرید کتب دانشگاهی تنها به دلیل رفع تکلیف و کسب نمره یا قبولی در آزمون است و تنها برای افزایش علم و دانش شخصی انجام نمی‌گیرد. موارد بسیاری وجود دارد که به عنوان موانع مطالعه شناخته شده‌اند مانند:

 • کمبود سرعت مطالعه
 • نداشتن وقت و حوصله کافی
 • نداشتن تمرکز کافی برای به اتمام رساندن موضوع مطالعاتی
 • خواندن کتاب‌ها از روی اجبار و تحمیل دیگران
 • نداشتن کتاب مناسب در دسترس

شما می‌توانید بعد از رفع این موانع، کتاب مورد علاقه خود را برحسب سبک دلخواه خود انتخاب کرده و شروع به مطالعه کنید. کتب انتشارات مختلفی مانند انتشارات کارنامه کتاب در این فروشگاه اینترنتی موجود است، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت گالری کتاب مراجعه کنید.

مراحل کتاب خوانی

2

در قسمت پیش با برخی از مزایای مطالعه و کتاب خوانی آشنا شدید، حال نوبت آن رسیده است که مراحل کتاب خوانی را نیز بیاموزید.

 1. انتخاب کتاب: اولین گام برای کتاب خوان شدن انتخاب کتاب مناسب است، شما می‌توانید با توجه به روحیه و علاقه خود سبک کتاب موردنظر خود را بیابید و آن را تهیه کنید. در اولین خریدهای خود می‌توانید از نظر دوستان و آشنایان خود که تا حدودی با روحیات و علایق شما آشنا هستند نیز مشورت کنید. البته مهم‌ترین موضوع در این قسمت انتخاب میان کتاب داستانی و غیرداستانی است.
 2. تهیه کتاب: شما می‌توانید کتاب دلخواه خود را از بانک کتاب سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن تحویل بگیرید. یا می‌توانید کتاب‌ها را از دوستان یا کتابخانه‌ها به امانت بگیرید. اما اگر جز افرادی هستید که دوست دارید یک نسخه از کتاب مطالعه شده خود را در کتابخانه اتاقتان داشته باشید، پیشنهاد ما به شما خرید کتاب از بانک کتاب است.
 3. فراهم سازی فضای مطالعاتی: بعد از تهیه کتاب تنها نیاز است شما شرایط و موقعیت مطالعاتی برای خود به وجود بیاورید. به طوری که تمام عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید و به مطالعه کتاب دلخواه خود مشغول شوید.

فواید مطالعه و کتابخوانی

3

داشتن مطالعه و کتابخوانی، فواید و مزایای بسیاری دارد که در این بخش برخی از مهم‌ترین موارد را بررسی می‌کنیم.

 • برای بهبود سطح دانش و علم: کتاب‌ها منابع غنی از اطلاعات مختلف هستند، شما می‌توانید با انتخاب صحیح کتاب‌های سبک دلخواه، اطلاعات خود را با استفاده از منابع صحیح و موثقی ارتقا دهید.
 • برای بهبود عملکرد مغز: مغز انسان نیز مانند دیگر اندام‌ها و عضلات بدن برای اینکه تحلیل نرود، به تقویت احتیاج دارد. راه تقویت مغز و جلوگیری از زوال عقلی، مطالعه است. مطالعه باعث تحرک ذهن می‌شود و از بروز بیماری‌ها و مشکلات زوال عقلی جلوگیری می‌کند.
 • برای کاهش استرس: یکی از راه‌های تثبیت شده‌ که می‌تواند میزان زیادی استرس را کنترل کرده و کاهش دهد، مطالعه کتاب است.
 • برای بهبود حافظه و قدرت ذهنی: به کمک مطالعه شما اطلاعات زیادی به مغزتان وارد می‌کنید. حتی اگر کتاب انتخابی شما رمان باشد، شما با مطالعه حوادث، اتفاقات و شخصیت‌های داستان را در ذهن خود نگه می‌دارید، یا اگر کتابی که مطالعه می‌کنید کتابی علمی باشد، مطالب مفید علمی را به حافظه خود وارد می‌کنید. از این رو قدرت حافظه شما تقویت می‌شود.
 • برای تقویت قدرت نویسندگی: بسیاری از نویسندگان موفق از قلم نویسندگان پیش از خود الهام گرفته‌اند. شما نیز می‌توانید با مطالعه آثار نویسندگان معروف، توانایی نویسندگی خود را بهبود بخشید.
 • برای بهبود تمرکز: کتاب‌ها مواردی هستند که در دنیای پرمشغله امروز می‌توانند به عنوان بهترین وسیله تفریح و تمرکز شناخته شوند. شما می‌توانید در جاهای شلوغ و پر سرو صدا، با مطالعه چند صفحه از کتاب دلخواه خود در دنیای کتاب غرق شوید. به عبارتی می‌توان گفت کتاب یکی از وسیله‌های مفید برای افزایش تمرکز به شمار می‌آید، شما می‌توانید در مکان‌هایی مانند مترو، اتوبوس، مطب دکتر و غیره با کتابخوانی حواس خود را تنها جمع یک موضوع کنید.
 • ارزان‌ترین سرگرمی: به نظر بسیاری از افراد کتاب‌ها جز لوازم لوکس هستند و قیمت بالایی دارند، در حالیکه اگر بخواهید قیمت کتاب را با دیگر سرگرمی‌ها مانند کنسرت ، کافی شاپ رفتن و غیره مقایسه کنید متوجه خواهید شد که یکی از موارد ارزان و پربار است، زیرا شما می‌توانید از یک کتاب بارها و بارها استفاده کنید، حتی کتاب خود را به دوستی امانت یا هدیه بدهید؛ در حالیکه سرگرمی‌های دیگر تنها مختص شما هستند.
 • برای بهبود روحیه: افسردگی یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در میان افراد جامعه است. در حالیکه کتاب‌های بسیاری وجود دارند که با محتوای غنی و عالی خود می‌توانند این بیماری‌ها را بهبود بخشند. حتی می‌توانند از بروز بیماری‌های افسردگی جلوگیری کنند.
 • بهبود اعتماد به نفس: یکی دیگر از مزایای مطالعه و کتاب خوانی افزایش اعتماد به نفس است. شما با مطالعه اطلاعات مفید و بسیاری کسب می‌کنید که می‌تواند در ارتباط شما با افراد دیگر تاثیر مثبتی بگذارد. برای مثال گروهی را در نظر بگیرید که در مورد موضوعی در حال بحث و صحبت هستند، اگر شما اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید می‌توانید به بحث آن‌ها ملحق شوید و به این طریق اعتماد به نفس خود را بهبود بخشید.

دلایل بسیاری برای این امر وجود دارد؛ برخی از افراد با نحوه درست مطالعه آشنایی ندارند، برخی افراد زمان و وقت کافی برای مطالعه آزاد را ندارند و برخی دیگر از افراد با فواید مطالعه و کتاب خوانی آشنا نیستند. در این مقاله از گالری کتاب در مورد فواید کتاب خوانی و اصول مطالعه اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

سخن پایانی

در این مطلب درباره کتاب و کتاب خوانی توضیحات مفیدی در اختیار شما قرار گرفته شد، شما می‌توانید تمامی کتاب‌های دلخواه خود را از بانک کتاب فروشگاه اینترنتی گالری کتاب تهیه نمایید. تمامی کتاب‌های دانشگاهی، درسی، زبان، عمومی و حتی لوح‌های آموزشی در این فروشگاه وجود دارند که می‌توانید برای صرفه جویی در زمان و هزینه کتاب‌ها را سفارش داده و از درب منزل تحویل بگیرید.

با افتخار میگوییم که گالری بانک کتاب بزرگترین، محبوب ترین معتبرترین و بروزترین فروشگاه آنلاین فروش کتاب دانشجوی کتاب کمک درسی و کتاب درسی در کشور  به اولین انتخاب شما دانش آموزان دانشجویان دوست داران کتاب خوانی تبدیل گشته است. کاربران گرامی در زمینه ی خرید تهیه کتاب درسی لوازم التحریر کتاب کمک درسی دی وی دی آموزشی بهترین محصول را میتوانید انتخاب و از وب سایت گالری کتاب خرید کنید.