سبک های طراحی لوگو

اگر به دنبال این باشید که یک لوگوی جدید برای خود طراحی کنید یا به دنبال یادگیری طراحی لوگو هستید، ابتدا باید انواع لوگو و سبک های طراحی لوگو حرفه‌ای را به صورت کامل بشناسید. در این مقاله ما به صورت کامل انواع طراحی لوگو و سبک‌های آن را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

چرا طراح لوگو باید انواع لوگو را بشناسد؟

به عنوان یک طراح، دانستن سبک‌های مختلف طراحی لوگو باعث می‌شود بتوانید لوگوهای بهتری طراحی کنید. از آنجایی که سلیقه مشتریان کاملا متفاوت است، شما می‌توانید با نمایش انواع مختلف سبک‌های لوگو، به این نکته پی ببرید که خواسته و سلیقه مشتری چیست؟

این کار باعث می‌شود تا پروژه نهایی لوگو بیشتر با نظرات کارفرما هماهنگ بوده و در اکثر مواقع، لوگوی طراحی شده مورد پسند کارفرما خواهد بود.

در طراحی لوگو، علاوه بر اینکه شما باید نسبت فیبوناچی را رعایت کنید، باید این نسبت را در سبکی که می‌خواهید نیز به کار ببرید.

لزوم شناختن سبک های لوگو برای کارفرما

تصور کنید شما به عنوان یک صاحب کسب و کار به دنبال ایجاد یک هویت بصری جدید برای برند خود هستید. در ابتدا برای داشتن یک لوگوی حرفه ای، شما باید به دنبال یک شرکت طراحی لوگو حرفه ای باشید.

از وظایف این شرکت این خواهد بود که با پرسیدن سوال‌های دقیق و کاربردی، بتواند تشخیص دهد لوگوی مدنظر شما چه سبکی باید طراحی شود.

خطوط قرمز کسب و کار شما چیست و چه مواردی باید در طراحی آرم مجموعه شما در نظر گرفته شود. باید به این دقت کند که شما به دنبال طراحی لوگو اسم هستید یا طراحی لوگو تصویری.

شناختن سبک های مختلف و انواع طراحی لوگو، باعث می‌شود تصورات شما به طراح لوگو بهتر انتقال یابد.

انواع لوگو

لوگو انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی پرکاربردترین آنها خواهیم پرداخت و هر یک را به صورت جداگانه و مختصر شرح می‌دهیم.

انواع لوگو به صورت زیر تعریف می‌شوند:

  1. طراحی لوگو اسم (تایپوگرافی)
  2. طراحی لوگو سه بعدی
  3. طراحی آرم مینیمال
  4. طراحی آرم ترکیبی
  5. طراحی لوگو تصویری
  6. طراحی لوگو امبلم
  7. طراحی لوگو مسکات
  8. طراحی لوگو مونوگرام
  9. طراحی آرم انتزاعی

طراحی لوگو تایپوگرافی

در این طراحی سعی بر این است که با استفاده از فونت‌ها، نام شرکت طراحی شود. البته بسیار دیده شده که یک طراح لوگو حرفه ای نیز، بدون استفاده از فونت و با طراحی اختصاصی خود، یک تایپوگرافی بسیار زیبا ایجاد کرده است.

معمولا اکثر برندهای مطرح دنیا در طراحی لوگو شرکت خود، از تایپوگرافی نیز استفاده می‌کنند.

طراحی آرم سه بعدی

در آرم‌های سه بعدی، هدف طراح نشان دادن ابعاد لوگو از زوایای مختف است. اگر به لوگوهای سه بعدی دقت کنید متوجه خواهید شد که برخی از آنها دارای عمق می‌باشند و برخی دیگر نیز با استفاده از لوگوهای دوبعدی تشکیل شده‌اند.

این موضوع نیز بخاطر انواع مختلف آرم های سه بعدی است.

یکی از معروف‌ترین لوگوهای سه بعدی مربوط به لوگوی playstation  است.

طراحی لوگو مینیمال

ارائه مفهوم با حداقل‌ترین‌ها

این توضیحی کامل از لوگوهای مینیمال است. یکی از معروف‌ترین لوگوهای مینیمال، لوگو نشنال جئوگرافیک است که تنها با یک مستطیل طراحی شده است. اگر قصد دارید طراحی آرم شرکت خودتان اینگونه طراحی کنید، حتما این نکته را بخاطر داشته باشید که سادگی بیش از حد باعث این نشود که مفهوم لوگو از بین برود.

طراحی لوگو ترکیبی

لوگوهای ترکیبی بیشترین استفاده را در جهان دارند. جایی که نام و تصویر با یک دیگر ترکیب شده و باعث شکل گرفتن این لوگوها می‌شود. فرقی نمی‌کند که شما از چه سبکی برای طراحی لوگو استفاده نمایید.

قرار گرفتن یک نماد تصویری و یک تایپوگرافی باعث می‌شود یک لوگوی ترکیبی شکل بگیرد. البته توجه داشته باشید که باید بین تایپوگرافی و نماد تصویری، ارتبط معنایی و وزنی لوگو حفظ شود.

طراحی لوگو امبلم

یکی از بهترین برندهای جهان از این سبک از لوگو در طراحی خود استفاده کرده است یعنی استارباکس.

اگر به لوگوی استارباکس نگاه کنید، متوجه می‌شوید نوشته‌های لوگو داخل یک دایره قرار گرفته است. این سبک از طراحی که فونت‌ها و یا تایپوگرافی داخل اشکال انتزاعی قرار می‌گیرند، به طراحی لوگو امبلم معروف هستند.

طراحی لوگو مسکات

آیا شما نیز لوگوهایی را دیده‌اید که در آن از حیوان‌ها یا شکل یک انسان استفاده شده است؟ در واقع این سبک از طراحی لوگو که با استفاده از کاراکترهای انسانی یا حیوانی ساخته می‌شود، لوگوهای مسکات می‌گویند.

لوگو kfc، pringles، تایگر از جمله معروف‌ترین لوگوهای سبک مسکات هستند.

طراحی لوگو انتزاعی

اگر از لوگوهای پپسی و آدیداس خوشتان آمده، باید به سراغ لوگوهای انتزاعی بیایید. در واقع لوگو انتزاعی در دسته لوگوهای تصویری قرار می‌گیرد؛ با این تفاوت که در آن به جای مفاهیم در تصویر، از اشکال انتزاعی استفاده می‌شود.

کدام سبک طراحی لوگو بهتر است

در جواب به این سوال باید بگوییم که این موضوع به خود شما بستگی دارد. هیچ برتری در سبک‌های طراحی آرم و لوگو وجود ندارد. در هر سبک شاهد لوگوهایی هستیم که امروز تبدیل به بهترین برندهای جهان شده‌اند.

سلیقه، پرسونای مخاطب، اهداف کسب و کار و ... نقش به‌سزایی در تعیین این که کدام سبک طراحی آرم و نماد برای شما مناسب است، خواهد داشت.

اگر با خواندن این مقاله هنوز هم نتوانسته‌اید تصمیم بگیرید کدام سبک برای شما مناسب است، پیشنهاد می‌کنیم از یک طراح لوگو مشاوره گرفته و نظرات آن را نیز بشنوید.

اما در حالت کلی، اگر قصد توسعه کار خود را دارید، حتما به یاد داشته باشید که لوگو شما هم باید شامل نوشته و هم شامل نماد باشد.

جمع بندی

در این مقاله به انواع لوگو اشاره کردیم و به شما گفتیم که چرا باید انواغ لوگو و سبک های مختلف لوگو را بشناسید. این که چگونه لوگوی مناسب خود را انتخاب کنید یک چیز کاملا سلیقه‌ای است.

شما با دیدن لوگوهای مشهور در جهان، می‌توانید از بین آن‌ها چند نمونه را انتخاب کرده و آن‌ها را به شرکت طراحی لوگو خود دهید.

مسلما با دیدن لوگوهایی که برای شما جالب بوده‌اند، لوگویی طراحی خواهد شد که در همان سبک‌ها باشد.

البته باید این نکته را هم بگوییم که حتما در انتخاب شرکت طراحی لوگو دقت به خرج بدهید و نمونه‌کارهای آن‌ها را بررسی کنید.

به عنوان مثال شرکتی که اصلا لوگوی سه بعدی در رزومه خود ندارد، نمی‌تواند یک لوگوی سه بعدی حرفه‌ای برای شما طراحی کند.

با یک جستجوی ساده در گوگل، می‌توانید لیستی از بهترین شرکت های طراحی لوگو بدست آورید.