عوامل تعیین کننده قیمت فرش ماشینی چیست؟

اگر برای خرید فرش ماشینی مراجعه کرده باشید، به احتمال زیاد متوجه تفاوت قیمت فرش‌های مختلف با هم شده‌اید. حتی ممکن است این تفاوت قیمت باعث تعجب شما شده باشد. در هر صورت در خرید فرش مدرن، فرش 1000 شانه برجسته، فرش‌های 1200 یا 1500 شانه یا حتی در فرش اتاق کودک می‌توان تفاوت‌ قیمت‌های فاحشی را مشاهده کرد. به همین خاطر در ادامه قصد داریم تا به بررسی عوامل تعیین کننده قیمت فرش ماشینی پرداخته و دلایل تفاوت قیمت در فرش‌های مختلف را بررسی کنیم. اگر این موضوع برای شما نیز کنجکاوی ایجاد کرده و می‌خواهید بدانید چطور می‌توان با توجه به قیمت فرش، به کیفیت آن پی برد، با ما همراه شوید.

عوامل تعیین کننده قیمت فرش ماشینی کدامند؟

همانطور که اشاره شد، عوامل بسیاری در تعیین قیمت فرش تأثیر دارند که هر کدام از آن‌ها باید در هنگام خرید فرش مورد توجه قرار بگیرد. اصلی‌ترین دلایل تفاوت قیمت در فرش‌های ماشینی به این قرار هستند:

اندازه فرش

به‌طبع اولین مورد که سبب ایجاد تفاوت قیمت در فرش‌ها می‌شود، اندازه آن‌ها است. به همین خاطر با قاطعیت می‌توان گفت که هرگز قیمت یک فرش6 متری با فرش 9 متری یا فرش 12 متری برابر نیست. درواقع هرچقدر اندازه فرش بزرگ‌تر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

جنس الیاف فرش

جنس الیاف فرش‌ها نیز با هم تفاوت دارد و این موضوع روی قیمت آن‌ها تأثیر بسزایی دارد. در حال حاضر بیشتر فرش‌های ماشینی از الیافی همچون «پشم»، «اکریلیک»، «پلی استر» و «BCF» تولید می‌شوند. از این رو فرش‌هایی با الیاف پشم یا اکریلیک دارای کیف بالاتر و البته قیمت بالاتری هم هستند. درواقع مقدار اکریلیک یا پشم فرش نیز باز در کیفیت و قیمت آن دخیل است. برخی از فرش‌ها تمام پشم یا تمام اکریلیک هستند، درحالی‌که برخی دیگر از فرش‌ها تنها درصدی اکریلیک یا پشم دارند. بعد از پشم و اکریلیک نیز، کیفیت مطلوب متعلق به فرش‌هایی با الیاف BCF یا پلی‌استر است که باز مقدار الیاف به کار رفته بر فرش می‌تواند تعیین کننده قیمت آن باشد.

اما نکته قابل توجه در مورد جنس الیاف فرش‌های ماشینی این است که نوع الیاف این فرش‌ها توسط افراد غیرمتخصص قابل تشخیص نیست. به همین خاطر توصیه می‌شود که فرش را از فروشگاه‌های تثبیت شده کیفیت خریداری نمایید تا فرش غیر اصلی را به‌عنوان فرش اصلی به شما نفروشند!

2

تراکم بافت فرش

فرش‌ها دارای تراکم عرضی و طولی هستند که به تعداد گره‌های کار شده در عرض و طول فرش اشاره دارند. البته باید توجه داشت که به تراکم عرضی فرش‌ها «شانه» گفته می‌شود. برای درک این موضوع اگر فرش 1000 شانه برجسته را در نظر بگیریم، باید در هر 10 سانتی‌متر از این فرش، 100 گره وجود داشته باشد. هرچقدر تراکم بافت فرش بالاتر باشد، آن فرش باکیفیت‌تر، ظریف‌تر و زیباتر است. از این رو برحسب تراکم‌ فرش‌ها، موارد 700، 1000، 1200 و 1500 شانه در بازار وجود دارد که با بالاتر رفتن مقدار تراکم و شانه، قیمت نیز بالاتر خواهد بود!

برجستگی یا عدم برجستگی فرش

بگذارید یک بار برای همیشه موضوع برجسته بودن و عدم برجستگی فرش را بررسی کنیم. برای مثال، دو فرش 1200 شانه را در نظر بگیرید که یکی گل برجسته و دیگری غیر گل‌برجسته است. این دو فرش هردو از نظر بافت یکی هستند و تفاوتی ندارند. اما تفاوت برجستگی و عدم برجستگی در مرحله آهار زدن آن‌ها ایجاد می‌شود. فرش غیربرجسته به‌صورت معمول آهار زده می‌شود. اما در فرش غیربرجسته مراحل بیشتری صورت می‌گیرد؛ به طوری‌که بافت فرش را خیس کرده و از روی غلتک داغ عبور می‌دهند. آن‌گاه قسمت‌هایی از فرش که با نخ «هایبالک» بافته شده‌اند، فرو رفته و قسمت‌هایی که بافت اکریلیک دارند، بدون تغییر باقی می‌مانند. نتیجه این عملیات، ایجاد برجستگی در فرش است. بنابراین قیمت فرش گل برجسته مانند فرش 1000 شانه برجسته به نسبت فرش‌ 1000 شانه غیربرجسته بالاتر است!

نوع دستگاه بافت فرش

شاید برایتان جالب باشد، اما نوع دستگاه بافت فرش ماشینی نیز بر تعیین قیمت آن تأثیر دارد. نمونه دستگاه‌های معمول برای بافت فرش ماشینی در کشورمان از دو کمپانی شونهر «Schonherr» آلمان و وندویل «Vandewiele» بلژیک هستند که از جمله آن‌ها می‌توان دستگاه «HCI×2» محصول شرکت وندویل را نام برد. هرچقدر کیفیت دستگاه بافت بیشتر باشد، قیمت فرش نیز تا حدودی بالاتر خواهد بود.

برند فرش

نوع برند فرش‌ها اگرچه ممکن است به اندازه سایر موارد فوق مهم نباشد، اما این مورد نیز می‌تواند در تعیین قیمت فرش ماشینی دخیل باشد. برای مثال، وقتی نام فرش کاشان می‌آید، دیگر سایر انواع فرش‌ها حرفی برای گفتن نمی‌توانند داشته باشند؛ چراکه کیفیت بافت فرش‌های کاشان در بین مردم شناخته شده است. به‌خصوص که بیشتر حجم فرش‌های تولیدی کشورمان (چیزی حدود 70 درصد) از شهرهای کاشان و آران بیدگل هستند. بنابراین این فرش‌ها برحسب کیفیتی که دارند، قیمت نسبتاً بالاتری هم خواهند داشت. همچنین نوع برندهای ارائه دهنده فرش نیز بی تأثیر نیست. برای مثال، فروشگاه آنلاین فرش ملکشاه که در آن انواع فرش گل برجسته، فرش اتاق کودک و فرش‌های مدرن عرضه شده، در بین بیشتر خریداران فرش شناخته شده است. اگرچه این موضوع قیمت فرش را ممکن است بالا نبرد، اما قیمت حقیقی فرش را توجیه می‌کند!

1

طرح و رنگ فرش

طرح و رنگ فرش‌ها هم تا حدودی می‌توانند در قیمت فرش تغییر ایجاد کنند. برای مثال، فرش‌هایی با رنگ‌های روشن و مدرن به نسبت فرش‌های تیره با طرح‌های غیرمدرن قیمت بالاتری دارند. البته با وجود قیمت بالاتر، باز هم بیشتر افراد ترجیح می‌دهند تا فرش زیباتر با قیمت بالاتر خریداری نمایند!

موارد فوق جزو دلایلی هستند که می‌توانند در تعیین قیمت خرید فرش مدرن دخالت داشته باشند. البته برخی از موارد فوق مانند اندازه یا نوع بافت تأثیر بیشتری دارند و تأثیر برخی دیگر اندک است.

فرش‌های زیبا و قیمت مناسب را از کجا خریداری کنیم؟

فروشگاه‌های عمده فیزیکی یا آنلاین زیادی در کشورمان وجود دارند که برای خرید فرش مدرن، فرش اتاق کودک یا انواع فرش 1000، 1200 یا حتی 1500 شانه می‌توان به آن‌ها مراجعه کرد. اما برخی از فروشگاه‌های فرش دارای تنوع فرش بالاتری هستند و قیمت‌های واقعی‌تری برای فرش‌ها دارند. از جمله فروشگاه‌هایی که این ویژگی‌ها را دارد، می‌توان فروشگاه آنلاین فرش «ملکشاه» را نام برد که در قسمت قبل نیز به آن اشاره کردیم. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه فرش ملکشاه، طیف کاملی از انواع فرش در مدل‌های زیر را مشاهده نمایید:

  1. فرش 1000 شانه برجسته و غیربرجسته
  2. فرش‌های 1200 و 1500 شانه برجسته
  3. فرش‌های 500 و 700 شانه
  4. انواع فرش اتاق کودک با طرح و رنگ مختلف
  5. فرش‌های طرح وینتیج، فانتزی و طرح‌های سنتی و اصیل
  6. انواع تابلوفرش
  7. فرش گبه و فرش گلیم
  8. فرش سجاده‌ای

از بین تمام طرح‌های ارائه شده در فروشگاه فرش ملکشاه، خرید فرش مدرن با طرفداران بیشتری روبه‌رو است. از این رو اگر شما نیز خواستار فرش مدرن یا حتی فرش سنتی هستید، همین حالا می‌توانید طرح‌های ارائه شده در ملکشاه را مشاهده بفرمایید.

https://www.shahkarmashhad.com/blog/detail/1092/%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%B4-%D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%DA%86%D9%87-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%9F

https://www.farshenovin.com/2/87--machine-carpet-prices.html?

https://malekshah.com/