آشنایی با انواع الکتروموتور ترمزدار + راهنمای خرید

برای آشنایی با الکتروموتور ترمزدار، ابتدا اجازه دهید با الکتروموتور یا موتور الکتریکی بیشتر آشنا شویم. الکتورموتور ها یا موتور های الکتریکی، وسیله ای هستند که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند. امروزه استفاده از الکتروموتور ها بسیار زیاد شده است و در انواع تجهیزات صنعتی، لوازم خانگی، ماشین آلات و تجهیزات درون شهری مورد استفاده قرار می گیرند.

الکترو موتورها انواع مختلفی دارند که هرکدام نیز در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم تا با الکتروموتور ترمزدار و انواع آن آشنا شویم.

الکتروموتور ترمزدار چیست

الکتروموتور ترمزدار یا الکتروموتور استپ دار، دسته ای از الکتروموتور ها هستند که درصورت قطع جریان برق، بلافاصله از حرکت می ایستند. از این نوع الکتروموتور در بسیاری از بالابر ها، پله های برقی و ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.  به طور کلی در هر جا که نیاز باشد تا الکتروموتور برای لحظاتی توقف کند و از کار بایستد از ترمز استفاده می کنند که در نهایت آن موتور به الکتروموتر ترمزدار تبدیل می شود.

در برخی از الکتروموتور های ترمزدار، فرایند عمل آن با بکارگیری اینورتر و با توقف درایو موتور می باشد و در برخی نیز این عمل بصورت ترمز مکانیکی می باشد.

الکتروموتور ها  در صنایع مختلف، کاربرد بسیاری دارند و نقطه قوت آنها نیز از کار ایستادن سریع پس از قطع جریان برق است.

 

انواع الکتروموتور ترمزدار

 

همانطور که گفتیم الکتروموتور ترمزدار انواع مختلفی دارد و کارایی هرکدام نیز متفاوت است. در ادامه با ما باشید تا به بررسی انواع الکتروموتور ترمزدار بپردازیم.

 

الکتروموتور ترمزدار جریان معکوس

 

در این دسته از الکتروموتورها، دستور توقف با نیرویی بر خلاف جهت چرخش روتور انجام می شود. در صورتی که نیروی خلاف جهت، بیشتر از سرعت روتور باشد، باعث تغییر جهت چرخش آن می شود. الکتروموتور های جریان معکوس در دو نوع تک فاز و سه فاز تولید می شوند که عملکرد هر کدام نیز متفاوت است. در الکتروموتور های تک فاز، عملکرد ترمز با تعویض یکی از دو سر سیم پیچ اصلی انجام می شود و در نوع سه فاز این عمل با تعویض جای دو سیم فاز انجام می شود.

 

الکتروموتور ترمز دار جریان مستقیم DC

 

ترمز الکتروموتور های جریان مستقیم خیلی سریع و در لحظه عمل می کند. لازم به ذکر است که در صورت قطع جریان برق، تا چند لحظه جریان الکتریسیته در مدار باقی می ماند و در صورتی که این جریان به موتور الکتریکی وارد شود منجر به ایجاد حرکت در آن می شود. لذا در مواردی که پس از قطع برق، جریان الکتریکی در مدار وجود دارد، استفاده از الکتروموتور ترمزدار جریان مستقیم توصیه نمی شود. الکترو موتور ترمزدار DC به دلیل نیاز کمتر به تعمیر و نگهداری، پر استفاده تر و شناخته شده تر می باشد.

 

الکتروموتور ترمزدار مکانیکی

 

ترمز الکتروموتور های ترمزدار مکانیکی از دو دیسک به همراه لنت و فنر ساخته شده است. یکی از این دیسک ها ثابت است و دیگری به محور اصلی متصل است. هر دو دیسک نیز به وسیله لنت و فنر به یکدیگر متصل شده اند. از الکتورموتور ترمزدار مکانیکی اغلب در آسانسور ها و بالابرها استفاده می شود.

 

الکتروموتور ترمزدار  اینورتر

 

یکی از ایمن ترین و مطمئن ترین ترمزها در بین الکترو موتور ها ، ترمزهای اینورتر می باشد. در این مدل از الکتروموتورها، سرعت شفت با کاهش فرکانس به صورت تدریجی کاهش می باشد.

کاربرد الکتروموتور ترمزدار

کاربرد الکتروموتور ترمزدار

همانطور که در بررسی انواع الکتورموتور ترمز دار گفتیم، از این نوع الکتروموتور ها استفاده بسیاری می کنند. در این بخش به معرفی چند مورد از پر استفاده ترین کاربرد های الکتروموتور ترمزدار خواهیم پرداخت:

 

 • آسانسور
 • پله برقی
 • بالابر
 • دستگاه شیرینک و بسته بندی
 • جرثقیل وینچی
 • توربین های بادی
 • آسیاب
 • پمپ

 

مزایای استفاده از الکتروموتور ترمز دار

 • توقف سریع الکتروموتور
 • ترمز سریع حتی در گشتاور بالا
 • کم کردن فشار و استهلاک موتور هنگام توقف
 • امکان استفاده از آن به همراه اینورتر
 • ابعاد و اندازه استاندارد بر اساس IEC
 • تک سرعته و دو سرعته
 • امکان چرخش دستی شافت
 • امکان تنظیم طول شافت

 

نکات مهم برای خرید الکتروموتور ترمزدار

 

به یاد داشته باشید که برای خرید الکتروموتور ترمزدار، باید با توجه به نوع بکارگیری آن، اقدام به خرید یکی از انواع آن کنید تا در حین استفاده دچار مشکل نشده و بهترین کارایی را به همراه داشته باشد. گشتاور و دور در دقیقه یکی از مهمترین مواردی است که هنگام خرید الکتروموتور ترمزدار باید به آن دقت نمایید. منبع تغذیه موتور با دستگاهی که قرار است بر روی آن از الکتروموتور استفاده کنید باید همخوانی داشته باشد. الکتروموتور ترمزدار کمی از الکتروموتور های معمولی بزرگتر است به همین دلیل محل نصب و فضای مورد نیاز برای الکتروموتور را نیز در نظر بگیرید.  همچنین لازم به ذکر است که صدای این نوع الکتروموتور نیز کمی زیاد است و برای اجرا و نصب آن باید محل مناسبی را در نظر بگیرید.

 

 

قیمت و خرید الکتروموتور ترمزدار

با توجه به مواردی که عنوان کردیم، هنگام خرید الکتروموتور ترمزدار باید موارد بسیاری را در نظر بگیرید. همچنین در کنار این موارد، برند الکتروموتور و بررسی قیمت انواع آن نیز به این لیست اضافه می شوند. برای این کار می توانید از مجموعه های تولیدی و صنعتی بسیاری نیز کمک بگیرید. مجموعه صنعتی نیروموتور niroumotor‪.com یکی از مراکز تولیدی و صنعتی با سالها سابقه می باشد. شما همراهان گرامی می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان با متخصصین این مجموعه با شماره های مندرج در وبسایت نیروموتور در تماس باشید.

 

قیمت و خرید الکتروموتور ترمزدار

این مرکز با توجه به تجربه و سابقه بالا، شما را برای خرید بهترین نوع الکتروموتور ترمزدار و دیگر الکتروموتور ها راهنمایی خواهد کرد. همچنین مجموعه نیروموتور به طور تخصصی در زمینه فروش مستقیم انواع گیربکس صنعتی، کتابی و حلزونی، گیربکس شافت مستقیم و پایه دار و انواع موتور بالابر کارگاهی،‌ بالابر مغازه، بالابر رستورانی و ساختمانی فعالیت دارد. همچنین مجوعه نیروموتور، با توجه به سوابق تکنیسین های این مجموعه و ایجاد بستر مناسب و بهره گیری از متخصصین ماهر، آماده ارائه تعمیر انواع گیربکس و الکتروموتور نیز می باشد.