به گزارش افکارنیوز،

استانبول، دارای سابقه باستانی و تاریخی کهنی است. طبق آثار کشف شده، این شهر همه تاریخ بیزانس و تاریخ امپراتوری عثمانی را در خود حفظ کرده است. بیشتر مساجد تاریخی ترکیه در شهر استانبول و در دوره حاکمیت سلاطین عثمانی ساخته شده است. از این رو مساجد استانبول را می‌توان نمادی از قدرت سیاسی و فرهنگی ترکیه در دوران شکوه تاریخی این شهر به شمار آورد. در اینجا با باشکوه‌ترین و مشهورترین مساجد استانبول آشنا خواهیم شد.

 مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه یکی از مساجد معروف استانبول است. این مسجد که در روزگار باستان کلیسا بوده است گنبدی بسیار زیبا دارد که شهرت خود را از آن می‌گیرد. به نظر می‌رسد تاریخ استانبول در این گنبد نهفته شده است. مسجد ایاصوفیه استانبول در سال ۳۶۰ با کارکرد یک کلیسای بزرگ ساخته شد و در حدود ۱۰۰۰سال با این کاربری به عنوان بزرگترین کلیسای جهان، مطرح بود.

11

مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه یکی از مساجد مشهور و زیبای شهر استانبول است. مسجد سلیمانیه را شاید بتوان بزرگترین مسجد این شهر نام‌گذاری کرد. مسجد سلیمانیه در عهد سلطان سلیمان و با دستور او ساخته شد. مسجد سلیمانیه در امتداد گنبدهای معبد سلیمان ساخته شده است. مسجد سلیمانیه نمادی از قدرت سلطان سلیمان و دوره حکومت وی که عصر طلایی حاکمیت عثمانی نام گرفت است.

12

مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد نیز در استانبول ساخته شده است. معمار مسجد سلطان احمد فردی با نام سدفکار بوده است. این مسجد از دیدنی‌ترین مساجد استانبول است. ساخت مسجد سلطان احمد در حدود سال ۱۶۰۹میلادیصورت گرفته است. در حال حاضر ساختمان این مسجد از قدیمی‌ترین ساختمان‌های استانبول به شمار می‌رود. مسجد سلطان احمد ۶مناره دارد و در زمان خود از اصلی‌ترین مساجد استانبول بوده است. شکوه مسجد سلطان احمد استانبول شباهت زیادی به مسجد سلیمانیه دارد. از مهم‌ترین خصوصیات این مسجد، کاشی‌های زیبای آن است که گردشگران را به سمت این مسجد، جذب می‌کند.

13

مسجد اورتاکوی استانبول

مسجد اورتاکوی استانبول از مساجد زیبای شهر است که توسط داماد ابراهیم پاشا وزیر اعظم سلطان سلیمان ساخته شد. این مسجد از لحاظ مساحت، مسجدی کوچک به شمار می‌رود اما بسیار زیبا و با شکوه است. برخی توریست‌ها ه مسجد اورتاکوی را ندیده‌اند به دلیل کوچک بودن آن، بازدید از این مسجد را در اولویت قرار نمی‌دهند. این در حالی است که زیبایی این مسجد بر مساحت کم آن غلبه می‌کند و چشم هر بیننده‌ای را به طرف خود جذب می‌کند.

مسجد اورتاکوی در نزدیکی پل بسفر است و منظره آن از تمامی مساجد ترکیه زیباتر است. نمای مسجد اورتاکوی به همراه پل بسفر، صحنه‌ای جذاب پیش روی عکاسان قرار می‌دهد. منظره زیبای شهر استانبول تلفیقی از تاریخ  سنت و مدرنیته در این شهر است.

مسجد رستم پاشا

مسجد رستم پاشا از مساجد دیدنی استانبول است که در فاصله سال های ۱۵۶۱ تا ۱۵۶۳ بنا شده است. این مسجد نمونه‌ای شناخته شده از سرامیک کاری ایزنیک در استانبول است. سرامیک کاری ایزنیک، نماد معماری استانبول در دوره عثمانی است و تاریخ عثمانی و روایات مربوط به پادشاهان آن را به تصویر می‌کشد. مسجد رستم پاشا به دستور رستم پاشا سیاستمدار عهد پادشاهی سلطان سلیمان ساخته شده است. وی ثروت خود را وقف ساختن این مسجد زیبا کرد.در سفر به تور استانبول حتما از این مسجد بازدید نمائید و یا در سامانه تور لحظه آخری ثبت نام کنید

مسجد جدید استانبول

مسجد جدید استانبول از بزرگترین مساجد شهر استانبول است. این مسجد نیز مثل دیگر مساجد شهر استانبول به خاندان عثمانی تعلق دارد. روند ساخت مسجد جدید استانبول در اوایل سال‌های ۱۶۰۰بوده است.در گذشته مسجد جدید استانبول با نام والده سلطان، شهرت داشته است. این نام به معنای مادر ملکه در نزد اهالی شهر استانبول به کار می‌رفته است. علت این نام‌گذاریوالده سلطان برای مسجد، این بوده است که مادر سلطان محمد سوم، برای به تخت نشستن پسرش، جشنی در این مسجد برگزار کرده بود. طراحی مسجد جدید استانبول، نشان می‌دهد که مسجد مزبور به منظور پیگیری اهداف مذهبی در دوره عثمانی، ساخته شده است.

14

گردشگرانی که از کشورهای مختلف جهان  بازدید می‌کنند برای دیدن جاذبه‌های آن مکان، راهی سفر به آنجا می‌شوند. گردشگرانی که قصد سفر به استانبول را دارند می‌توانند با تور استانبول همراه شده و جاذبه‌های این شهر را ببینند. بنابراین بهتر است بدانید که استانبول علاوه بر داشتن مساجد زیبا و تاریخی از جاذبه‌های متنوع دیگری نیز برخوردار است. مساجد استانبول معماری کم نظیری دارند و نمادی از قدرت و تاریخ و فرهنگ عثمانی به شمار می‌روند که با دیدن آنها شگفت زده خواهید شد.برای بازدید از استانبول کافیست به وب سایت توریاب مراجعه نمائید و در منوی تور ارزان استانبول از آخرین تورها مطلع شوید.توریاب رسالتش معرفی تور لحظه آخری  و همچنین تور ارزان میباشد.