به گزارش افکارنیوز،

ریزش سنگ نما این بار جان یک کودک را گرفت... کودکی هنگام بازی در کوچه مورد اصابت سنگ نما قرار گرفت، به گفته شاهدان عینی استحکام پایین سنگ نما و عدم وجود پیچ و رولپلاک نما منجر شد که وزش نسبتا شدید باد این حادثه را رقم بزند... چند سال قبل نیز در حادثه ای مشابه در یکی از خیابان های تهران زنی مسن با ریزش بخشی از سنگ نما یک ساختمان مسکونی جان خود را از دست داد که دلیل وقوع اتفاق عدم توجه به اصول ایمنی و سقوط سنگ نما بیان شد...خبرهای حاکی از مرگ عابر بر اثر ریزش سنگ نما یا حوادثی از این نوع احتمالا به گوش شما نیز آشناست که نیاز به علت یابی و کاهش این دست از اتفاقات است. سنگ نما به علت استحکام، زیبایی و نقش های متنوع محبوبیت و کاربرد فراوانی در نمای ساختمان دارد و همین امر بروز حوادثی از این نوع را افزایش می دهد. با توجه به استفاده گسترده از سنگ نما، افزایش استحکام نمای ساختمان برای پیشگیری از وقوع اتفاقات مشابه و کاهش تلفات جانی ضروری است. یک ساختمان ساز با به کارگیری پیچ و رولپلاک نما و افزایش مقاومت سنگ نما در برابر عوامل محیطی مانند تغییرات آب و هوایی، زلزله و طوفان نگرانی و معضل ریزش سنگ نما را کاهش می دهد.

مجموعه عوامل موثر در معضل ریزش سنگ نما

بی توجهی در رعایت مجموعه نکاتی در سنگ نمای یک ساختمان در بروز حوادث روزانه  و افزایش خبرهای ناشی از مرگ عابر بر اثر ریزش سنگ نما تاثیر جدی دارد.  مهمترین عوامل تاثیر گذار بر دوام سنگ نما به شرح زیر است.

  • جنس مصالح ساختمان: اولین نکته ای که در یک ساخت و ساز موفق باید به آن توجه داشت بکارگیری مصالح مرغوب است، رعایت نکردن این موضوع ضربه بزرگی به دوام ساختمان می زند.
  • ملات مناسب: استفاده از سیمان خشک یا سفال شکسته به جای ملات بیشتر در ساخت و اجرای نما ساختمان باعث معضل ریزش سنگ نما می شود.
  • دما: اجرای سنگ نما در دمای پایین بدون استفاده از ضد یخ و عدم توجه به اسکوپ کردن سنگ نما از عوامل تاثیر گذار در آسیب پذیری هرچه بیشتر نمای ساختمان در مقابل سرما و طوفان و دیگر عوامل آسیب زا می باشد.

با توجه به اهمیت دوام سنگ نما به کار گیری صحیح پیچ و رولپلاک نما برای جلوگیری از ریزش سنگ نما و در نتیجه آسیب به  عابر پیاده و افزایش هزینه ضروری است.

دلایل اساسی برای کاربرد ضروری پیچ و رولپلاک نما

با بررسی های انجام شده 3 دلیل عمده مشخص می کند که سازنده ساختمان حتما باید از پیچ  و رولپلاک نما برای استحکام بیشتر سنگ نما استفاده کند.

  • اولین دلیل افزایش ایمنی و استحکام نمای ساختمان برای جلوگیری از مرگ عابر بر اثر ریزش سنگ نما یا خسارات جانی و مادی جزئی تر است.
  • دومین دلیل اهمیت استفاده از پیچ و رولپلاک نما در حفظ زیبایی بیرونی ساختمان است. یک خریدار در زمان خریداری ساختمان پس از بررسی ویژگی های داخلی ساختمان به طراحی و نمای بیرونی آن توجه جدی دارد. عدم توجه به استحکام سنگ نما باعث افتادن و برهم خوردن یک پارچگی آن و تاثیر منفی در زیبایی ظاهری نما می شود.
  • سومین دلیل که شاید در ابتدا خیلی مشخص نباشد صرفه جویی در هزینه است. یک ساختمان ساز استفاده از پیچ و رولپلاک نما را کاری پر هزینه می داند اما باید توجه شود که جدا شدن و افتادن سنگ نما علاوه بر هزینه جایگزینی دوباره ممکن است خسارات جانی جبران ناپذیری داشته باشد.

نکات ضروری قبل از اقدام به پیچ و رولپلاک نما

افزایش استحکام نما ساختمان با استفاده از پیچ و رولپلاک نما یک کار تخصصی است اما به طور کلی قبل از انجام آن توجه به مجموعه ای از نکات کیفیت و دوام نما را بالاتر می برد. توجه به ویژگی های جنس و رنگ سنگ نما در انتخاب نوع پیچ و رولپلاک نما اصلی ترین تاثیر را دارد، اما کیفیت و ضخامت سنگ به کار رفته در نما، روش انجام سنگ کاری برای انتخاب اندازه مناسب پیچ و در نهایت سطحی که سنگ بر روی آن کار شده است، باید قبل از اقدام به پیچ و رولپلاک نما بررسی شود.

شما دیگر نیاز به داربست ندارید به راحتی با طناب ( ropeaccess)  میتوانید خدمات نما را انجام بدهید.

دلایل تاثیرگذار در تعیین هزینه نهایی پیچ و رولپلاک نما

هزینه نهایی استفاده از پیچ و رولپلاک نما دلیل عمده ای است که سازنده یک ساختمان را از استفاده آن منصرف کند. هزینه پیچ و رولپلاک نما یک ساختمان تحت تاثیر مجموعه عواملی می تواند متغییر باشد.

  • ابعاد سنگ: استفاده از سنگ هایی با ابعاد کوچک به دلیل افزایش سختی عملیات موجب افزایش هزینه می شود.
  • جنس سنگ: نکته موثر دیگر در افزایش یا کاهش هزینه پیچ و رولپلاک نما جنس سنگ انتخاب شده است. سنگ های جاذب آب یا آب دوست مثل تراورتن در مقایسه با سنگ سختی مثل گرانیت به میزان پیچ و رولپلاک بیشتری نیاز دارد.
  • استحکام ملات: بررسی اثر بخشی ملات در استحکام سنگ نما معیار مهمی در تخمین هزینه است، به عبارت دیگر اینکه تا چه اندازه قدرت نگهداری و چسباندن سنگ به دیوار را دارد باعث تغییر هزینه عملیات پیچ و رولپلاک نما می شود.
  • روش نصب: انتخاب روش نصب پیچ و رولپلاک نما هزینه نهایی را رقم می زند، که به دو صورت داربست یا استفاده از طناب نصب پیچ و رولپلاک انجام می شود. اگرچه استفاده از داربست به مراتب راحت تر است اما به دلیل هزینه بیشتر، مورد استقبال پیمانکاران قرار نمی گیرد و استخدام افرادی که با طناب کار نصب را انجام می دهند هزینه را کاهش می دهد.

زمان مناسب پیچ و رولپلاک نما

شرایط جوی و تغییرات آب و هوایی بر استحکام ساختمان تاثیرات جدی دارد و بهتر است پیچ و رولپلاک نما در اولین فرصت انجام شود.قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بستگی به نما و نوع سنگ نما دارد و  این عملیات در تمامی فصول  سال قابل انجام است، به جز در روزها و شب های بارانی یا زمان هایی که هوا بسیار سرد و نزدیک به زیر صفر است که در این صورت باید نصب پیچ و رولپلاک نما را متوقف کرد. احتمال برق گرفتگی و آسیب به تجهیزات در روزهای بارانی وجود دارد، همچنین هوای خیلی سرد ممکن است موجب انجماد رطوبت موجود در سنگ شود که در این زمان دریل به سنگ فشار بیشتری وارد می کند. بنابراین به دلیل اهمیت پیچ و رولپلاک نما در ایجاد استحکام ساختمان و جلوگیری از آسیب و مرگ عابر بر اثر ریزش سنگ نما باید قبل از مواجه با تغییرات جوی غیر قابل کنترل به انجام آن اقدام کرد.