هر چند وقت یک بار شاهد تخریب وجهه فردی در فضای مجازی هستیم. این تخریب ها، گاهی به صورت هدفمند و بدون سند و مدرک صورت گرفته و هدفی جز نشر اکاذیب و راه اندازی موج منفی علیه آن فرد ندارد. بخشی از این تخریب ها، متوجه کارآفرینان و مدیران کسب و کارها است.

البته هستند کسانی که در راه رسیدن به موفقیت از هر کاری دریغ نکرده و به اعمال نادرست دست می زنند، اما نمی توان تمام مدیران و صاحبان مشاغل را کلاهبردار و شیاد معرفی کرد. برخی از این دشمنی ها و تخریب ها، به واسطه رقابت، سهم بازار، عدم همکاری، شراکت نکردن و غیره شکل گرفته و در صدد ضربه زدن به آن فرد یا مجموعه می باشند. به دلیل شرایط ویژه بازار، در این میان، رقابت و تنگ نظری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اخیرا مطالبی در تخریب فردی به نام میثم شکری ساز منتشر شده است. با ما باشید تا این پرونده را بررسی کنیم.

چرا دکتر میثم شکری ساز و چرا کلاهبردار؟

در یکی از تخریب هایی که اخیرا علیه یکی از کارآفرینان و مدیران کسب و کارها انجام شده است، اتهاماتی به فردی به نام میثم شکری ساز وارد شده است. میثم شکری ساز نویسنده، مترجم، کارآفرین، موسس و مدیر چندین مجموعه و مشاور کسب و کار است. اکنون نگاهی به اتهامات وارده و فعالیت های این شخص می پردازیم.

  • از تلاش های اولیه تا بزرگترین مرکز توسعه آموزش مجازی

طبق بررسی هایی که انجام شده است، میثم شکری ساز دارای تحصیلات دکتری کارآفرینی از دانشگاه آزاد اسلامی، کارشناسی ارشد MBA از دانشگاه اشتنبایس آلمان و امیر کبیر تهران و کارشناسی مهندسی صنایع می باشد. وی یکی از اولین افرادی است که فعالیت هایی در جهت راه اندازی آموزش های مجازی در ایران را شروع کرده و در سال 1388 موفق به راه اندازی یکی از اولین  مجموعه های آموزش مجازی در ایران به نام مرکز توسعه آموزش مجازی پارس شده است. این مجموعه حتی دانش پژوهانی از کشورهای مختلف به خصوص کشورهای همسایه و کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته و هم اکنون بزرگترین مرکز آموزش مجازی ایران است. از عمده فعالیت های این مرکز می توان به برگزاری سمینارها، امور آموزش های مجازی، مشاوره نگارش مقاله های آموزشی و پژوهشی مانند مقاله های ISI، انجام تمام مراحل چاپ و نشر کتب دیجیتال و غیره اشاره کرد.

61

  • دکان مدرک فروشی دو خیابان پایین تر است!

 با توجه به سابقه طولانی و سهم گسترده این مرکز در حوزه آموزش مجازی و حوزه های مختلف دیگر، دشمنی ها و خصومت ها علیه این مجموعه و موسس آن یعنی دکتر میثم شکری ساز از همان ابتدا وجود داشته است. از این رو، نفرت پراکنی های اخیر علیه این شخص و فعالیت های مربوطه مجموعه وی، موضوع جدید و مهمی نبوده و همانند موارد قبلی یک رویداد طبیعی در مسیر حرکت این مجموعه می باشد. از مهم ترین اتهاماتی که علیه این فرد و مرکز توسعه آموزش مجازی پارس انجام شده است، اتهام فروش مدرک دانشگاهی است! این در حالی که هیچ کدام از این افراد، مدرکی در این زمینه ارائه نداده اند. منطقی است که با زدن اتهام فروش مدرک دانشگاهی، حداقل اسنادی در دست رقبا یا تخریب گران بوده باشد تا بتوانند به آن استناد کرده و گفته خود را اثبات کنند. اما هیچ کدام مدرکی برای اثبات گفته ها ارائه نداده و این اتهامات را مستند نکرده اند. به نظر می رسد این افراد، مرکز آموزش مجازی پارس را با دکان های مدرک فروش میدان انقلاب اشتباه گرفته اند!

همه در زیر یک پرچم

همزمان با تاسیس مرکز توسعه آموزش مجازی پارس، میثم شکری ساز در سال 1388 اقدام به تاسیس موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان در شهر تهران کرد. این موسسه با هدف برگزاری دوره های حرفه ای برای آمادگی آزمون های کارشناسی ارشد، دکتری و دوره های فراگیر پیام نور فعالیت خود شروع کرد. پس از آن نیز، دوره های تخصصی در حوزه های مختلفی مانند مدیریت، حسابداری، فناوری اطلاعات و هنر به فعالیت های این مجموعه اضافه شددر ادامه مسیر، میثم شکری ساز هولدینگ پارس پندار نهاد را تاسیس و فعالیت های مجموعه را به شکل منسجم در زیر یک پرچم درآورد. هم اکنون فعالیت های هلدینگ پارس پندار نهاد در 4 گروه توسعه و آموزش، تجارت و صادرات، گردشگری و توریسم و انتشارات تقسیم بندی می شوند. از مهم ترین مراکز این هلدینگ، مرکز توسعه آموزش مجازی پارس، آموزشگاه فنی حرفه ای پارس، موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان، کاوش (کنسرسیوم ارزیابی و اعتبار سنجی شرکت ها)، موسسه مهاجرتی پارسی کانادا، آموزش آنلاین زبان من و زبان، پارسیان نشر و پژوهش نیوز است. وی همچنین فعالیت های اقتصادی و اجرایی مختلفی در همکاری با سازمان های دولتی و خصوصی داشته است.

62

تخریب بوده، هست و خواهد بود

این فرد و مجموعه های تحت مدیریت او،  با این وسعت و تنوع از فعالیت ها، طبیعی است که در حوزه های مختلف قد علم کرده و با ارائه خدمات با کیفیت، عرصه را بر رقیبان تنگ کنند. برخی رقبا نیز به جای برخورد حرفه ای و رقابت سالم، راه آسان تر را پیش گرفته و شروع به نفرت پراکنی و دشمنی با میثم شکری ساز و مجموعه او کرده اند. اگر او یا مجموعه های تحت امر وی، خلاف قوانین و ضوابط عمل کرده یا واقعا کلاهبردار هستند، بعید به نظر می رسد با وجود سند و مدرک، اقدام قانونی علیه آن ها و حذف کردنشان کار سختی باشد. میثم شکری ساز نیز به دلیل نشر اکاذیب علیه این افراد اقدام قانونی کرده و مراجع مربوطه وبسایتی که در آن این اتهامات منتشر شده اس را از دسترس خارج کرده اند. تصویر مربوط به این اقدام را در زیر مشاهده می فرمایید.

دیروز تخریب ها علیه فرد موفق دیگری بود، امروز علیه دکتر میثم شکری ساز است و در آینده هم علیه فرد موفق دیگری. رقابت های اقتصادی، امروزه به جای حرکت به سمت رشد و رفتار حرفه ای، به سوی تخریب و تخاصم پیش می رود. نکته ای که می بایست فعالین این حوزه ها به آن توجه کنند این است که، با دشمنی، نفرت پراکنی و تخریب رقبا، همیشه به آن چیزی که می خواهند نرسیده و ممکن است این عمل نتیجه برعکس دهد. با دامن زدن به این کارها، ضعف خود در حوزه کاری و عدم توانایی در رقابت خود را نشان می دهند.