به گزارش افکارنیوز،

این نگرانی از دست دادن همسر و ترس از در رابطه قرار گرفتنش با فردی دیگر یا  ترس از اینکه شما را ترک و طرد کند، اگر به شکل افراطی وجود داشته باشد می تواند مشکلات جدی برای شما  ایجاد کند. و حتی ممکن است رابطه ی زناشویی را بر هم بزند یعنی به واسطه ی حساسیت و دل مشغولی زیاد به این موضوع ممکن است واکنش هایی را داشته باشید و رفتار هایی انجام دهید که باعث ناراحتی و دلخوری همسرتان شود و به طورکلی، تعارض و درگیری بین شما بوجود بیاید. 

در پاره ای از موارد اگر چنین واکنش ها و حساسیت های افراطی و بی مورد زیاد باشد ممکن است واقعا شریک زندگی فرد در تنگنا قرار بگیرد و نتواند این شرایط را تحمل کند و به طور واقعی فرد را طرد کند.

در این شرایط فرضیه ی اولیه فرد تائید می شود و ممکن است پیش خود فکر کند که «دیدی درست میگفتم و واقعا مرا طرد کرد» و این باعث می شود که ترس هایش تقویت شود. 

خیانت همسر

بی وفایی به همسر در  قالب برقراری رابطه ی عاطفی و جنسی با فردی دیگر، پیامد ها و آسیب های زیادی را ایجاد می کند و روابط خانوادگی اعضای خانواده را بر هم می زند. 

به طور کلی، این آسیب ها را می توان به 4 دسته تقسیم کرد :

آسیب هایی که به خود فرد بی وفا وارد می شود.

آسیب هایی که به همسر فرد بی وفا وارد می شود.

آسیب هایی که به ساختار خانواده ی وارد می شود. 

آسیب هایی که به فرزندان وارد می شود.

بی وفایی، کابوس بزرگ زندگی همه انسان هاست که متاسفانه اغلب به خیانت نیز منتهی می شود. کسی که قربانی بی وفایی می شود، در سراشیبی زندگی قرار میگیرد و یقین پیدا میکند که به انتهای دنیا رسیده است و دلیلی برای زندگی و خوشبختی برای خود متصور نیست و اغلب از خود می پرسند که چطور توانست چنین کاری با من بکند؟

کسانی که خیانت دیده اند هیجانات منفی متعددی را تجربه می کنند، هیجاناتی مانند احساس خشم، ناراحتی، تنفر، احساس گناه و شرم و غیره.

از طرفی خود فرد خیانت کار و یا بی وفا هم دچار مشکلاتی می شود، احتمال دارد که خود سرزنشی داشته باشد و احساس گناه و شرم شدیدی را تجربه کند و از دست خودش عصبانی باشد. 

همچنین، این فرد از جانب دیگران نیز مورد سرزنش قرار می گیرد و احتمالا همه از دست او عصبانی هستند و او را طرد می کنند.

 و به طور کلی، به خاطر داشتن احساس تنفر به خودش، ممکن است پس از آن تا مدت ها نتواند با همسرش  یا معشوقه ی دیگری همبستر شود.

گروه دیگری نیز هستند که به برانگیزاننده های جنسی صرفا به عنوان وسیله ای برای رهایی و نجات از روزمرگی های زندگی نگاه می کنند و قصد دارند تا از این طریق بر پوچی ها و بی فایدگی های شخصیت خود غلبه کنند.

ظهور بی وفایی از جانب همسر، نشان دهنده این موضوع است که ازدواج زوجین برای مدت طولانی دچار مشکلات جدی بوده است. 

و در صورت رخ دادن این بی وفایی، مشکلات جدیدی هم به مشکلات قبلی اضافه تر خواهد شد.

همچنین، این اتفاق برای فرزندان هم تاثیرات بسیار بدی را به همراه دارد چون به هر حال آن ها نیز درگیر این فرآیند و تعارضات شدید به وجود آمده بین پدر و مادرشان می شوند. و احتمال دارد که فرزندان از والد خیانت کار و بی وفا متنفر شوند. 

چه افرادی ترس از بی وفایی همسر را تجربه می کنند؟ 

بخاطر مشکلات متعددی که خیانت و بی وفایی ایجاد می کنند. 

 خیلی از زوجین پیشاپیش به شدت دل مشغول اتفاق افتادن این خیانت از جانب همسرشان هستند.

در واقع، به خاطر ترس از دست دادن او یا در ارتباط قرار گرفتنش با فردی دیگر نگرانی افراطی دارند و حتی امکان دارد که شکاک بشوند و بخواهند مدام همسر خود را رصد کنند. یا با هر نشانه ی کوچکی به صورت بی مورد به همسر خود تهمت بزنند. 

و زندگی خود را برهم می زنند، یعنی ممکن است که سر این قضیه مدام با هم دعوا کنند و غیره.

 از سوی دیگر افراد دیگری که این ترس از بی وفایی را دارند، کسانی هستند که یک بار همسر شان به آن ها خیانت کرده است. 

در بعضی مواقع، افرادی که از جانب همسرشان به آن ها خیانت می شود و تصمیم گرفته اند که به او و زندگی شان فرصت دوباره ای بدهند، احتمال دارد که از این پس بیشتر این ترس را تجربه کنند که نکند دوباره به من خیانت کند. 

افرادی که وابسته هستند و دارای عزت نفس پایینی هستند نیز ممکن است بیشتر در معرض این ترس قرار بگیرند. 

در واقع، مورد بی وفایی همسر قرار گرفتن یکی از بزرگ ترین کابوس های زندگی همه ی انسان هاست.

و تجربه خیانت همسر برای هر فردی بسیار دردناک و غیر قابل تحمل است، از همین رو بسیاری از ما از تصور این فکر که روزی همسرمان به ما خیانت می کنند بسیار ناراحت می شویم و نسبت به این بی وفایی احسا ترس را تجربه می کنیم. 

 دلایل بی وفایی و خیانت 

خیانت و بی وفایی الزاما نتیجه ی یک ازدواج بد نیست، چرا که بسیاری از ازدواج های بد هم وجود دارد اما کارشان به خیانت کشیده نمی شود. 

و در عین حال، بسیاری از روابط خیانت وجود دارد که دقیقا در زمانی خیانت جریان داشته اند که همسران بی وفا از رضایت بخشی رابطه زناشویی خود و عشق به همسرانشان گفته اند.

 آن چه که در مسئله ی بی وفایی همسر دارای اهمیت است، این مورد خواهد بود که چه مسئله ای زندگی زناشویی را در مقابل خیانت آسیب پذیر کرده است.

 دلایل ثابتی برای خیانت همسر وجود ندارد، و امکان دارد دلایل افراد مختلف متفاوت باشد اما با این وجود در پایین، برخی از دلایل خیانت یا بی وفایی همسر را بیان کرده ایم :

نبود یا کمبود پیوند عاطفی بین زن و شوهر 

اختلافات و مشکلات زیاد زناشویی

سردی روابط زوجین و مشکلات در روابط جنسی

فقدان مهارت گفتگوی موثر و مهارت حل تعارض زوجین 

داشتن اختلال ها و مشکلات روانشناختی حل نشده در زوجین و مخصوصا فردی که خیانت می کند.

مشکلات اجتماعی و اقتصادی

 در این متن تلاش کردیم در مورد ترس از بی وفایی و خیانت همسر صحبت کنیم، اگر تصور می کنید که این ترس از خیانت در شما به شکل افراطی وجود دارد و زندگی روزمره شما را با مشکلاتی مواجه کرده است، و باعث به وجود آمدن اختلافات و تعارض هایی با همسرتان شده است. پیشنهاد می کنیم که به مشاور خانواده یا زوج درمانگر مراجعه کنید. 

منبع: hamdelmoshaver.com