به گزارش افکارنیوز،

«زیاد النخاله»، دبیر کل جنبش جهاد اسلامی گفت که این جنبش نیز همانند سایر گروه‌های فلسطینی در انتخابات پارلمانی آینده مشارکت خواهد کرد.

نخّاله که امروز سه‌شنبه به مناسب سی‌وسومین روز تأسیس این جنبش سخنرانی می‌کرد، با بیان اینکه تاریخ سه دهه این جنبش پر از نبرد و جهاد و مقابله در برابر نقشه صهیونیست‌هاست، اظهار داشت که قدس در گذشته و حال نقطه تلاقی ملت مسلمان و آدرس آینده فلسطینی‌هاست تا در مسیر آزادسازی همه اراضی فلسطین گام بردارند.

او گفت که جنبش جهاد اسلامی فلسطین این توانایی را دارد که تل‌آویو، پایتخت رژیم صهیونیستی و همه شهرها و شهرک‌های اسرائیلی را هدف حملات موشکی و راکتی خود قرار دهد.

زیاد نخاله به عادی سازی روابط بین برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت که موج جدیدی که در این مسیر ایجاد شده به دنبال این است که منطقه عربی را با آن تاریخ و تمدنی که داشته، زیر یوغ این رژیم درآورد.

او گفت:‌ «برخی می‌خواهند دشمن صهیونیستی قدرت اصلی حاکم و ناظر بر بازسازی دوباره منطقه غرب آسیا باشد. آن‌ها عامدانه در راستای محو کردن هویت ما به عنوان امت عربی و اسلامی آن‌ها هم از طریق محو تاریخ و باورها تلاش کرده‌اند و عامدانه نام توافق عادی‌سازی روابط بین خود را توافق «ابراهام» (ابراهیم) گذاشته‌اند».

دبیرکل جنبش جهادی اسلامی در ادامه گفت: «آن‌ها با این صلح ادعایی و وهمی خود به دنبال تجزیه منطقه هستند و متأسفانه در این راستا گام‌های خطرناکی برداشته‌اند و دیدیم که اتحادیه عرب دچار فلج شده و در برابر آ« سکوت اختیار کرده است و موضع آن در برابر توافق‌ عادی‌سازی جدید دلیل واضحی است بر ضعف موضع کشورهای عربی».

او گفت که گروه‌های فلسطین و در رأس آن‌ها جهاد اسلامی یقین دارد که ملت‌های عربی و اسلامی دلشان به فلسطین و قدس بوده و فلسطینی‌ها همچنان به حمایت آن‌ها و امت اسلامی از قدس، امیدوارند.

نخاله به طرح صلح ادعایی آمریکا در مورد فلسطین موسوم به معامله قرن و طرح اشغالی الحاق کرانه باختری نیز اشاره کرد و گفت که ابتکار عمل تسلیمی که واشنگتن به ملت فلسطین تلاش کرد تحمیل کند، با مخالفت فلسطینی‌ها روبه‌رو شد و ملت فلسطین توانست مانع تحقق آن شود؛ طرحی که به دنبال پایان دادن به تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس شرقی است.

او در مورد وحدت ملی گروه‌های فلسطینی نیز گفت که این وحدت باعث امنیت و پشتیبانی از آرمان فلسطین بوده و جنبش جهاد اسلامی هرگز در استجابت به ندای وحدت ملی لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد.

نخاله گفت: «ما در انتخابات شورای ملی مشارکت خواهیم کرد مشروط به اینکه این انتخابات جدا از انتخابات شورای قانون‌گذاری باشد و سازمان آزادی‌بخش فلسطین که ما به دنبال آن هستیم که جزئی از این سازمان باشیم، سازمانی است که رژیم اشغالگر را به رسمیت نمی‌شناسد».