به گزارش افکارنیوز،

 «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز چهارشنبه در جلسه‌ای در پارلمان اروپا درباره بحران اخیر در منطقه قره‌باغ ابراز نگرانی کرد.

به گزارش «اسپوتنیک»، وی گفت: این بزرگترین رویارویی از سال ۱۹۹۳، ۱۹۹۴ است. و در این روزها ما بسیار درگیر این مسئله بودیم. در روزی که درگیری آغاز شد من بیانیه‌ای را منتشر و خواستار توقف فوری خصومت، تنش‌زدایی و آتش‌بس شدم.

بورل گفت در روزهای اخیر با وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان به صورت جداگانه تلفنی گفت‌وگو کرده و از آن‌ها خواسته به خصومت پایان داده و به میز مذاکره بازگردند. وی تاکید کرد موضع او در قبال این بحران مشخص است و باید دو طرف بعد از پایان درگیری مشغول مذاکرات معنی‌دار شوند.

دیپلمات ارشد اروپا در ادامه گفت این نزاع راه‌حل نظامی ندارد و دخالت خارجی در آن را هم نامطلوب خواند.

او افزود: روسای مشترک گروه مینسک قرار است این هفته جلسه‌ای با وزرای خارجه دو کشور برگزار کنند. تنها راه خارج شدن از این وضعیت این است که روسای مشترک گروه مینسک برای مذاکرات هر چه سریع‌تر تلاش کنند.

بورل در ادامه گفت گرچه امکان مذاکره برای دو طرف در ۳۰ سال گذشته وجود داشته، پیشرفتی در این خصوص حاصل نشده اما با این حال وی تاکید کرد فشار به دو طرف برای پایان دادن به جنگ و مذاکره بدون پیش‌شرط ضروری است.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه هم امروز، چهارشنبه گفت مسکو خواستار برقراری آتش‌بس در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی در سریعترین زمان ممکن است.

پوتین در یک مصاحبه تلویزیونی توضیح داد: «ما امیدواریم که این مناقشه در آینده بسیار نزدیک پایان یابد، اما اگر به صورت کامل فیصله نیابد احتمالا مسیر طولانی را پیش رو داشته باشد؛ به همین دلیل ما از طرفین می‌خواهیم به آتش‌بس تن دهند».

وی همچنین افزود که روسیه هیچ تعهدی به دفاع از ارمنستان در این مناقشه ندارد زیرا آنها در خاک خود با آذربایجان مبارزه نمی‌کنند.

درگیری‌های شدید نظامی در منطقه قره‌باغ کوهستانی از ۱۰ روز پیش (پنجم مهر) میان ارتش جمهوری آذربایجان و ارتش ارمنستان آغاز شده و از دو روز گذشته نیز حملات به داخل شهرها کشیده شده است.

پیش از این روسیه، فرانسه و دولت ارمنستان از اعزام تروریست‌های سوری به جمهوری آذربایجان بدست ترکیه خبر داده بودند که این خبرها البته با تکذیب شدید باکو مواجه شده است. در مقابل جمهوری آذربایجان نیز مدعی است که تعدادی از ارمنی‌های سوریه و لبنان و دیگر مناطق جهان خود را برای جنگ به قره‌باغ رسانده‌اند.