به گزارش افکارنیوز،

 جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 با انتشار بیانیه ای در واکنش به تحولات اخیر منطقه قره باغ اعلام کرد: من عمیقا نگران فروپاشی آتش بس 10 اکتبر و از آغاز مجدد درگیری ها در قره باغ هستم. پهپادها، آتشبارها و توپخانه های دوربرد در حال کشتار صدها نفر در دو طرف خط تماس هستند و هزاران نفر آواره و بی خانمان شده اند.

 وی در ادامه افزود: دولت ترامپ عمدتا در واکنش به این تحولات و تشدید تنش ها در منطقه، منفعل بوده و هیچ دخالتی نکرده است. از زمان آغاز درگیری ها در 27 سپتامبر، نه دولت ترامپ نه مایک پامپئو وزیر خارجه، حتی یک تماس تلفنی هم با رهبران ارمنستان و آذربایجان نداشته اند، و این در حالی است که منطقه هنوز با شعله های آتش روبرو است. دولت آمریکا باید مداخله و تعامل بیشتری در تحولات منطقه داشته باشد و اجازه ندهد دیپلماسی از سوی مسکو تعیین شود، آن هم از طریق همکاری با شرکای اروپایی برای تنش زدایی و بازگرداندن دو طرف به مذاکره.

 بایدن افزود: دولت ترامپ باید به آذربایجان بگوید که تلاش های باکو را برای اعمال یک راهکار نظامی تحمل نخواهد کرد. دولت ترامپ باید برای ارمنستان روشن کند که مناطق اطراف قره باغ قابل اشغال شدن نیست و مذاکرات معتبر باید پس از برقراری آتش بس دائمی، به سرعت آغاز شود.