رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه گفت، ترکیه تمام تلاش‌های خود را برای مطرح کردن آرمان فلسطین در همه عرصه‌ها جهت  پایان دادن به اشغال، ستم و سیاست‌های نسل‌کشی انجام می‌دهد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» پیام « رجب طیب اردوغان » رئیس جمهور ترکیه به مناسبت روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین در مراسم افتتاحیه ساختمان جدید مرکز بین المجالس قدس در «استانبول» قرائت شد. اردوغان در این پیام گفت: «مرکز بین‌المجالس قدس با تلاش‌ها، جلسات و نشست‌های خود به صدای آرمان خواهران و برادران فلسطینی در سطح جهان تبدیل شده است.»

وی خاطرنشان کرد که موضوع قدس شریف  تنها موضوعی نیست که مورد توجه مسلمانان فلسطین باشد، بلکه مورد توجه ۱.۸ میلیارد مسلمان در سراسر جهان قرار دارد.

اردوغان افزود، بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل و طرح صلح عربی مبارزه خود را با عزم راسخ ادامه خواهیم داد تا زمانیکه یک کشور مستقل  فلسطین بر اساس مرزهای 1967  و این که بیت المقدس شرقی پایتخت آن باشد، تاسیس شود.

«مصطفی سن‌توپ» رئیس مجلس ترکیه نیز در این مراسم گفت: «آرمان فلسطین نه تنها برای فلسطینیان، اعراب یا جهان اسلام بلکه برای هر فرد که وجدان دارد فارغ از نژاد، مذهب و عقاید سیاسی عزیز است.»

مجمع بین‌المجالس قدس، یک گروه مستقل بین المللی است که در سال 2015 تاسیس شد. هدف آن فعال کردن نقش نمایندگان مجلس در حمایت از حقوق بشر فلسطین طبق قوانین بین المللی است.

«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه نیز روز جمعه به ادعای به تعلیق در آمدن اشغال کرانه باختری و قصد برخی از کشورهای عربی برای افتتاح سفارت در فلسطین اشغالی واکنش نشان داد. وزیر خارجه ترکیه در این خصوص گفت که اقدام برخی از کشورهای عربی در افتتاح سفارت در قدس امکان برپایی کشور فلسطین را تضعیف می‌کند.

وزیر خارجه ترکیه به ادعای به تعلیق در آمدن اشغال کرانه باختری اشاره کرد و گفت: «به تعلیق در آمدن الحاق اراضی فلسطین از جانب اسرائیل به ازای عادی‌سازی روابط تنها یک فریب است.»