حزب دموکرات‎ آمریکا اعلام کرد یکی از کرسی‌های دور دوم انتخابات سنای آمریکا را از آن خود کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه اعلام کرد رافائل وارناک دموکرات با اختلاف ۳۵ هزار رای نسبت به رقیب جمهوری خواه خود پیروز شده است و یکی از کرسی‌های ایالت جورجیا در سنا را از آن خود کرده است.

در کرسی دیگر ایالت جورجیا در سنا رقابت تنگاتنگی گزارش شده و دیوید پرود، نامزد جمهوری خواه با اختلاف اندک از جان اوساف، رقیب دموکراتش پیش است. دو کرسی ایالت جورجیا مشخص خواهند کرد کلید سنا همچنان در دست جمهوری خواهان باقی می‌ماند یا باید آن را تحویل دموکرات‌ها دهند.

دور دوم انتخابات سنای آمریکا در ایالت جورجیا به پایان رسیده است تا تکلیف سنای این کشور به زودی مشخص شود. مقامات جورجیا سه شنبه شب بلافاصله پس از پایان رای گیری، شمارش آرا نهایی انتخابات ۲۰۲۰ سنا را آغاز کردند. همزمانی دور دوم انتخابات سنا در جورجیا با جلسه مهم امروز سنا در خصوص تائید نتایج آرا الکترال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قابل تامل است. قرار است در این جلسه به ریاست «مایک پنس» معاون ترامپ، آرای الکترالِ انتخابات سال جاری اعلام شود.

اگر دموکرات‌ها کرسی دوم جورجیا را هم به دست آوردند آنگاه سنا ۵۰ به ۵۰ با جمهوری خواهان تقسیم خواهد شد و، چون رئیس سنا معاون رییس جمهور خواهد بود در این صورت سنای آمریکا نیز پس از کنگره به دموکرات‌ها خواهد رسید. اما اگر کرسی باقی مانده به جمهوری خواهان برسد در آن صورت اکثریت سنا با ۵۱ کرسی در مقابل ۴۹ کرسی در اختیار جمهوری خواهان خواهد ماند و می‌تواند بایدن را در صورت نهایی شدن پیروزی اش در برخی مصوبات مهم دچار مشکل کند.