هوا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که به اقدام آمریکا در نقض حقوق مشروع 8 شرکت چینی واکنش مناسب نشان خواهد داد.

 دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا  روز سه شنبه با امضاء یک فرمان اجرایی تبادلات 8 شرکت نرم افزاری چین ازجمله اپلیکیشن پرداخت موبایل «Alipay» را ممنوع اعلام کرد. این اقدام رئیس جمهوری آمریکا در دو هفته مانده به خروج ترامپ از کاخ سفید باعث تشدید تنش میان دو قدرت اقتصادی دنیا شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دستور اجرایی جدیدی را برای ممنوعیت معامله با شرکت های سازنده هشت برنامه گوشی چینی از جمله Alipay و QQ و WeChat Pay را امضا کرد. بر اساس این گزارش، ممنوعیت معاملات با این شرکت ها 45 روز دیگر اجرا خواهد شد.

لیست کامل این 8 برنامه گوشی شامل علی پی، کم اسکنر، کیو کیو والت، شِریت، تِنسنت کیو کیو، وی میت، وی چت پی و دبلیو پی اس آفیس، می باشد.

در این دستور اجرایی ترامپ آمده است: سرعت گسترش و فراگیری برخی از برنامه های تلفن همراه و نرم افزارهای کامپیوتری ساخته شده یا کنترل شده توسط اشخاصی از جمهوری خلق چین در ایالات متحده... همچنان امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد این کشور را تهدید می کند.