جیمی کارتر رئیس جمهور پیشین آمریکا در اظهاراتی در واکنش به خشونت های روز چهارشنبه در کنگره و حمله طرفداران دونالد ترامپ به نشست مشترک سنا و مجلس نمایندگان برای بررسی آرا الکترال ، گفت: این خشونت ها یک تراژدی ملی بود. من برای انتقال مسالمت آمیز و آرام قدرت دعا می کنم.

 وی در ادامه افزود: از خشونت های امروز در ساختمان کنگره، ناراحت شدم. می دانم که مردم می توانند بار دیگر متحد شوند و زمینه لازم برای برقراری قانون و نظم را فراهم کنند. ما برای انتقال آرام قدرت دعا می کنیم همان طور که در طول دو قرن این انتقال آرام قدرت انجام شده است.

 این در حالی است که موریل بوزر شهردار دموکرات واشنگتن دی سی حالت فوق العاده‌ای را که روز چهارشنبه در پی حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، اعلام کرده بود، به مدت 15 روز دیگر تمدید کرده است.

رویدادهای خشونت آمیز چهارشنبه در سراسر شهر واشنگتن موجب شد تا شهردار این شهر حالت فوق العاده اعلام کند.

اکنون شهردار واشنگتن دی سی تصمیم گرفته است تا وضعیت فوق العاده را تا 21 ژانویه یعنی یک روز پس از برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن تمدید کند.

شهردار واشنگتن به مقام های امنیتی و اجرای قانون کلیه قدرت و اختیارات را برای برقراری و حفظ امنیت مردم و اموال و دارایی های عمومی و خصوصی داده است.

هزاران نفر از هواداران دونالد ترامپ رئیس‌جمهور کنونی آمریکا که در انتخابات ریاست جمهوری این کشور بازنده شده و تنها دو هفته دیگر در کاخ سفید حضور خواهد داشت، همزمان با آغاز جلسه کنگره برای تأیید پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری، به ساختمان کنگره حمله ور شدند.

نمایندگان دموکرات روز چهارشنبه از مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا خواستند تا پس از حمله و یورش طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره که منجر به کشته شدن حداقل 4 نفر شد، اجرای متمم 25 قانون اساسی را بررسی کرده و ترامپ را از قدرت برکنار کند.