«سَم لیکاردو»، شهردار شهر «سن خوزه» واقع در ایالت کالیفرنیا با انتشار پیامی در توئیتر به حادثه حمله حامیان دونالد ترامپ ، رئیس‌جمهور آمریکا علیه کنگره واکنش نشان داد.

این مقام آمریکایی در پیام خود ضمن مسئول دانستن ترامپ در این حادثه نوشت: «برای این نمایش وحشتناک و بیمارگونه در ساختمان کنگره، دونالد ترامپ باید برای فتنه‌انگیزی محاکمه شود.» 

شهردار شهر سن خوزه که پیشتر دادستان فدرال بوده در ادامه نوشت: «من به عنوان یک دادستان سابق فدرال، دادستان کل بعدی آمریکا را به بند‌های ۲۳۸۴ و ۲۳۸۵ از فصل هجدهم قانون‌نامه آمریکا (کد ایالات متحده) ارجاع می‌دهم. باشد که خداوند ما را مورد لطف قرار دهد و برای ملت ما صلح به ارمغان آورد.»

چهارشنبه شب در حالی که جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری در جریان بود، عده‌ای از هواداران ترامپ که در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند، به داخل آن یورش بردند.

در جریان این حمله چهار نفر کشته شده و ۱۴ مأمور پلیس واشنگتن مجروج شدند. به گفته سخنگوی اداره پلیس پایتخت آمریکا تا کنون ۵۲ در نفر از این مهاجمین بازداشت شده‌اند.

از سوی دیگر یکی از نمایندگان کنگره هم خبر داده که حدود ۶۰ پلیس کنگره در جریان این حادثه زخمی شده‌اند که از میان آنان ۱۵ نفر در بیمارستان بستری شده و حال یکی از آنان وخیم است.