نتایج نظرسنجی مؤسسه «راسموسن» نشان می‌دهد که با وجود اعتراضات هواداران دونالد ترامپ ، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا و حمله آنان به ساختمان کنگره در  چهار‌شنبه شب، اما میزان رضایت شهروندان آمریکایی از وی افزایش یافته است.

به نوشته پایگاه خبری «نیوزمکس»، در حالی که دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ تلاش کرده و از برخی جمهوریخواهان خواسته‌اند با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی او را از قدرت بر‌کنار کنند، نتایج این نظر‌سنجی نشان می‌دهد که ۴۸ درصد از شهروندان آمریکایی که در این نظر‌سنجی شرکت کرده‌اند از عملکرد شغلی وی رضایت داشته‌اند.

همچنین یکی از منابع آگاه در این نظر‌سنجی به نیوزمکس اطلاع داده که میزان رضایت از ترامپ به ۵۱ درصد رسیده است. این نظر‌سنجی، پنج‌شنبه شب به وقت محلی انجام گرفته است.

این در حالی است که میزان رضایت از ترامپ قبل از جشن کریسمس ۴۵ درصد گزارش شده بود.

این منبع آگاه در این خصوص گفته: «آمریکایی‌ها از اینکه ماه‌ها واشنگتن و شهر‌های دیگر در آتش سوختند و رسانه‌ها هیچ کاری انجام ندادند بیزارند، اما آنها همچنان به ترامپ علاقه دارند.»

چهارشنبه شب در حالی که جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری در جریان بود، عده‌ای از هواداران ترامپ که در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند، به داخل آن یورش بردند.

در جریان این حمله چهار نفر کشته شده و ۱۴ مأمور پلیس واشنگتن مجروج شدند. به گفته سخنگوی اداره پلیس پایتخت آمریکا تا کنون ۵۲ در نفر از این مهاجمین بازداشت شده‌اند.

هنگام وقوع این حمله، جلسه مشترک کنگره لغو اما پس از ساعاتی از سر گرفته شد. در جلسه مشترک نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، بایدن با کسب ۳۰۶ رأی الکترال در مقابل ترامپ با ۲۳۲ رأی الکترال پیروز شد و رسماً به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا مورد تأیید قرار گرفت.

ترامپ نیز که پیش‌تر با اظهارات جنجالی و تحریک‌آمیز خود، آتش این خشونت‌ها را کرده بود، در بیانیه‌ای قول انتقال «منظم» قدرت به بایدن را داد.

در پی اقدام ترامپ در تشویق و تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره، قانونگذاران آمریکایی به فکر استیضاح وی افتادند و اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا پیش‌نویس لایحه استیضاح ترامپ را به خاطر سوء استفاده از قدرت و تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره، منتشر کردند.