همزمان با شیوع ویروس مهلک کرونا در انگلیس و افزایش شمار تلفات ناشی از این بیماری در این کشور، انگلیس پنجمین کشور در جهان از حیث شمار مبتلایان به کرونا شناخته شد.

به نوشته خبرگزاری «تاس»  بر اساس آمار رسمی منتشر شده طی یک روز ۵۹۹۰۰ هزار مورد ابتلا به کرونا  در انگلیس ثبت شد و شمار کل مبتلایان  به این بیماری هولناک به  بیش از ۳ میلون نفر رسید.   اینک با احتساب این آمار، انگلیس پنجمین کشور در جهان  از حیث ابتلا به  کروناست و آمریکا، هند، برزیل و روسیه در جایگاه‌اول تا چهارم قرار دارند.

 این در حالی است که آمار فوتی‌های این مشور نیز افزایش داشته و روز شنبه ۳۲۵ تن بابت ابتلا به کرونا جان باختند و شمار کشته شدگان در این کشور طی حدود یک ماه گذشته به ۱۳۲۵ تن رسید. «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس نیز در خصوص بحران شیوع کرونا گفت: «بیمارستان‌های ما بیش از هر زمان دیگری از آغاز شیوع کرونا تاکنون، تحت فشار قرار گرفته است. میزان ابتلا در سراسر کشور همچنان تاحد هشدار دهنده‌ای رو به افزایش است.»

«صادق خان» شهردار لندن نیز روز جمعه در پی افزایش خطر ازدحام جمعیت در بیمارستان‌ها در پی شیوع کرونا، اعلام وضعیت اضطراری کرد.

وی در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، در این خصوص هشدار داد: «من امروز یک وضعیت اضطراری اعلام کردم زیرا تهدید ویروس کرونا برای شهر ما به نقطه بحرانی رسیده است. هم‌اکنون از هر ۳۰ شهروند لندن، یک نفر به کرونا مبتلا است. اگر اقدام فوری در پیش نگیریم، خدمات درمانی ما بیش از حد تحت فشار قرار می‌گیرد و افاد بیشتری جان خود را از دست می‌دهند.»

در پی تشدید بحران کرونا در انگلیس، جانسون از اولین ساعات روز سه‌شنبه ۱۶ دی ماه، پنجم ژانویه ۲۰۲۱، قرنطینه و تعطیلی سراسری در انگلیس و اسکاتلند را اجرایی کرد. طبق محدودیت‌های جدید، افراد تنها برای موارد ضروری همچون خرید دارو و مواد غذایی اجازه خروج از خانه دارند و افرادی که امکان دورکاری ندارند، می‌توانند از خانه خارج شوند.

از طرف دیگر، کلیه مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل است و تا اواسط ماه آینده میلادی (فوریه)، اکثر دانش‌آموزان می‌بایست به صورت آنلاین در کلاس‌ها حاضر شوند و امتحانات آخر سال نیز همچون سال‌های گذشته در تابستان برگزار نمی‌شود.