وزارت خارجه بحرین ، شامگاه امروز (دوشنبه)، در بیانیه‌ای از ارسال پیامی به طرف قطری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی بحرین (بنا)، این پیام به منظور آغاز گفت‌و‌گوهای دوجانبه درباره مسائل مورد اختلاف میان دو طرف صورت گرفته است.

در ادامه این گزارش آمده است که این اقدام در راستای اجرای مفاد بیانیه «العلا» است؛ بیانیه‌ای که در چهل و یکمین دوره نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در استان العلای عربستان سعودی به امضاء رسید.

 چهار کشور عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر از پنجم ژوئن سال ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند و ضمن محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور،  سیزده شرط از جمله کاهش روابط با تهران، تعطیلی شبکه الجزیره و قطع حمایت از اخوان‌المسلمین و حماس را برای از سرگیری این روابط تعیین کرده بودند.

روابط میان چهار کشور یادشده با قطر تا حدود دو ماه گذشته متشنج بود تا اینکه وزیر خارجه کویت اخیرا اعلام کرد با میانجیگری این کشور، رایزنی‌هایی میان چهار کشور مذکور و قطر صورت گرفته و این گفت‌و‌گوها «ثمربخش» بوده است.

روز سه‌شنبه هفته گذشته «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر به دعوت «سلمان بن عبدالعزیز»‌ شاه سعودی در چهل و یکمین اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در شهر «العلا» در عربستان سعودی شرکت کرد؛ نشستی که به اجلاس آشتی با قطر معروف شد.