جدیدترین نظرسنجی رویترز-ایپسوس حاکی است اکثر رای دهندگان آمریکایی می‌گویند، دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین ایالات متحده باید به خاطر تحریک حمله خشونت آمیز طرفدارانش به ساختمان کنگره ، محاکمه شده و اجازه فعالیت در پست‌های دولتی و عمومی را نداشته باشد.

 بر اساس این گزارش، 51 درصد آمریکایی‌های شرکت کننده در این نظرسنجی تصور می‌کنند که ترامپ باید به خاطر تحریک حمله خشونت آمیز 6 ژانویه طرفداران افراطی اش به ساختمان کنگره ، مجرم و گناهکار شناخته شود.

 حدود 37 درصد نیز گفته اند که ترامپ نباید محکوم شود و 12 درصد دیگر نیز مطمئن نبودند.

بیش از 55 درصد آمریکایی‌ها نیز گفته‌اند که ترامپ نباید اجازه شرکت مجدد در رقابت انتخابات ریاست جمهوری را داشته باشد و 34 درصد نیز گفته‌اند که او باید چنین اجازه ای را داشته باشد.

این نظرسنجی همچنین نشان می دهد که 55 درصد آمریکایی‌ها دیدگاه مثبتی نسبت به جو بایدن دارند، این رقم در نخستین هفته ریاست جمهوری ترامپ در سال 2017 به کمتر از 43 درصد رسیده بود.

میزان محبوبیت ترامپ در نظرسنجی‌های هفتگی در طول ریاست جمهوری 4 ساله‌اش هرگز به بالاتر از 50 درصد نرسید.

این در حالی است که چاک شومر رهبر اکثریت مجلس سنای آمریکا در اظهاراتی گفته است که دادگاه استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین ایالات متحده روز 8 فوریه یعنی 20 بهمن ماه آغاز می شود.

جلسه رای‌گیری در مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی دومین استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور پیش از این برگزار شده و با اکثریت آراء به تصویب رسید، تا او به اولین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا تبدیل شود که در دوره حضورش در کاخ سفید، دو بار استیضاح می‌شود.

طبق نتایج نهایی، 222 نماینده دموکرات و 10 جمهوری‌خواه از طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا حمایت کردند و 197 نماینده به آن رأی مخالف دادند.

علت اصلی استیضاح مجدد ترامپ، نقش وی در تحریک طرفداران افراطی‌اش برای حمله مرگبار 6 ژانویه به ساختمان کنگره است که منجر به کشته شدن حداقل 5 نفر از جمله یک مامور پلیس شد.

در حالی که کنگره آمریکا 6 ژانویه برای شمارش آرا کالج الکترال و تایید نهایی نتایج انتخابات جنجالی 3 نوامبر تشکیل جلسه داده بود، ترامپ از هوادارانش خواست تا تظاهرات مسالمت آمیزی را برگزار کنند ولی این اعتراضات در نهایت منجر به حمله آنها به ساختمان کنگره شد.

تصویب نهایی استیضاح ترامپ در مجلس سنا نیاز به کسب آرا دو سوم سناتورها یعنی 67 سناتور دارد ولی با توجه به مخالفت تعداد زیادی از جمهوریخواهان بعید به نظر می رسد که محاکمه ترامپ در مجلس سنا به تصویب نهایی برسد.