وزیران خارجه چین و سوریه به صورت تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.بر این اساس، روابط بین دو کشور دوست و راه‌های توسعه و تقویت آن‌ها در راستای تحقق منافع مشترک ملت‌های دو کشور و اوضاع منطقه و تحولات در عرصه جهانی در این گفتگوی تلفنی بررسی شد. وزیر امور خارجه چین در این گفتگو، فداکاری‌هایی که ملت سوریه در مسیر دفاع از وحدت و حاکمیت ملی و استقلال کشور خود در ده سال گذشته انجام دادند را مورد ستایش قرار داد.

وانگ یی، اقدامات اقتصادی غیرقانونی تحمیلی علیه ملت سوریه را محکوم و بر موضع کشورش مبنی بر حمایت از راه حل سیاسی به رهبری حاکمیت سوریه و براساس اراده و منافع ملت سوریه و خواست‌های جامعه جهانی برای متحد کردن تلاش‌ها جهت مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

وزیر امور خارجه چین همچنین قدردانی کشورش را از مواضع بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در حمایت از تلاش‌های چین برای مقابله با همه گیری کرونا ابراز کرد. وانگ یی از آمادگی کشورش برای ارائه حمایت و کمک به ملت سوریه برای مقابله با پیامد‌های همه گیری کرونا از طریق ادامه ارسال کمک‌های پزشکی و پیشگیرانه و همچنین غذا و سایر کمک‌ها با توجه به نیاز‌های مردم سوریه و در هماهنگی و همکاری کامل با دولت دمشق خبر داد.

وزیر امور خارجه چین همچنین تاکید کرد پکن اماده ارسال محموله‌های واکسن چینی به سوریه است.

فیصل المقداد نیز ضمن تشکر از وزیر امور خارجه چین تاکید کرد که تلاش‌های بشار اسد و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین ضامن آینده روابط دو کشور دوست است.

وزیر امور خارجه سوریه روابط تاریخی بین این کشور و چین و مواضع پکن در حمایت از ملت سوریه در مقابله با جنگ تروریستی تحمیلی و پیامد‌های اقدامات اقتصادی تحمیلی یک جانبه را ستود.

فیصل المقداد قدردانی سوریه و ملت سوریه را از چین به خاطر ارائه کمک‌ها به ویژه کمک‌ها متعلق به مقابله با همه گیری کرونا ابراز کرد. وی همچنین در این تماس تلفنی بر موضع سوریه در حمایت از جمهوری خلق چین در برابر تلاش‌های غربی با هدف لطمه زدن به حاکمیت ملی و وحدت اراضی چین تاکید و اعلام کرد: سوریه، چین واحد را به رسمیت می‌شناسد و از تلاش‌های چین برای مقابله با دخالت‌های خارجی در امور داخلی خود چه در تایوان یا هنگ کنگ حمایت می‌کند.