«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه مواضع برخی کشورهای اروپایی در قبال «الکسی ناوالنی» مخالف دولت روسیه را محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، لاوروف در نشست خبری با «ایمن الصفدی» همتای اردنی خود گفت: «پوشش غربی‌ها در ارتباط با وقایع اخیر روسیه و نه فقط درخصوص مسئله ناوالنی، به شکل انتخابی و یک‌طرفه انجام گرفت».

وزیر امور خارجه روسیه افزود: «رفتار هیجانی که در ابراز نگرانی از دادگاه ناوالنی شاهد بودیم، از حد خود خارج شد».

لاوروف متذکر شد در کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه و آمریکا افرادی که به تظاهرات در خیابان‌ها پرداخته یا در نظم حمل‌ونقل عمومی اخلال ایجاد کنند، جریمه شده یا برای آن‌ها حکم حبس صادر می‌شود.

او در ادامه گفت:‌ «هنگامی که پای مشارکت در تظاهرات غیرقانونی در میان باشد، مأموران پلیس آن‌ها بسیار خشن‌تر از مأموران اجرای قانون ما، با آن‌ها برخورد می‌کنند».

لاوروف با اشاره به اقدامی نمادین از سوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: «امروز ویدئویی به نماینده ارشد بروکسل در امور خارجه، جوزپ بورل فرستادم که قرار است روز جمعه به مسکو بیاید».

وی افزود: «او (بورل) می‌تواند به‌جای ادعاهای شرکای غربی، با دیدگاه ما درباره حقایق معین در هر دو طرف آشنا شود. در فرهنگ سیاسی و دیپلماتیک ما جایی برای لفاظی‌های بی‌ادبانه وجود ندارد. ما مردمانی مودب هستیم و اجرای عدالت را از طریق شیوه‌های متمدنانه و مودبانه پیش می‌گیریم».

ناوالنی که در پرونده‌ای موسوم به پرونده «روچر» با مجازات تعلیقی مواجه بوده به علت از دست دادن حضور در چندین جلسه بازپرسی در لیست افراد تحت تعقیب دولت روسیه قرار گرفته بود و از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ به دلیل نقض مکرر مقررات مشروط در لیست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت.

او پیش‌تر به تحمل سه سال و نیم حبس محکوم شده بود و با توجه به گذراندن بخشی از آن در حبس خانگی، دو سال و هشت ماه دیگر را باید در حبس به سر ببرد. مقامات روسیه می‌گویند، ناوالنی با عدم گزارش موقعیت مکانی خود طی گذراندن حبس خانگی، قوانین را نقض کرده است.

شماری از هواداران ناوالنی به دعوت متحدان وی، روز سه‌شنبه و علی‌رغم غیرقانونی اعلام شدن تظاهرات، به خیابان‌های مسکو آمدند و به حکم حبس او اعتراض کردند که در نهایت شماری از آن‌ها مورد بازداشت قرار گرفتند.