کانادا روز چهار‌شنبه گروه راست ‌افراطی آمریکایی موسوم به «پراود بویز» به معنی «پسران مغرور» که طرفدار سرسخت « دونالد ترامپ »، رئیس‌جمهور سابق آمریکا بوده را در لیست گروه‌های تروریستی خود قرار داد.

خبر‌گزاری رویترز نوشته، وزارت امنیت عمومی کانادا با تروریستی خواندن این گروه، آن را «یک سازمان نئوفاشیست» نامیده و گفته گروه پسران مغرور «آشکارا فعالیت‌های خشونت‌آمیز را علیه کسانی که به عقیده آنان مخالف ایدئولوژی و باور‌های سیاسی‌شان بودند تشویق، بر‌نامه‌ریزی و هدایت می‌کردند».

به نوشته روزنامه «واشنگتن پست»، کانادا به اولین کشوری تبدیل شده که این گروه آمریکایی را تروریستی اعلام می‌کند.

گزارش‌هایی حاکی است که گروه پسران مغرور در حمله به کنگره در تاریخ ششم ژانویه دست داشته و نقش محوری را در این حمله ایفا کرده است.

واشنگتن پست نوشته در حالی که کمتر از یک ماه از این حمله می‌گذرد، گروه پسران مغرور اکنون در کنار «القاعده» و «داعش» در لیست گروه‌های تروریستی کانادا قرار گرفته است.

گروه پسران مغرور یک گروه راست گرای افراطی و از طرفداران سرسخت ترامپ است که از سال ۲۰۱۶ تاکنون دست به ایجاد خشونت‌های سیاسی در آمریکا زده است.

اعضای این گروه که در ایالت‌های مختلف آمریکا شاخه‌هایی را تشکیل داده‌اند، در میان مهاجمان به کنگره در ششم ژانویه نیز حضور داشتند.

بنیانگذار این گروه فردی کانادایی به نام «گاوین مَک اینِس» است که اکنون در آمریکا زندگی می‌کند.

ششم ژانویه ۲۰۲۱ در حالی که جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری در حال بر‌گزاری بود، عده‌ای از هواداران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا به داخل آن یورش بردند. در جریان این حملات ۵ نفر شامل یک افسر پلیس کشته و ده‌ها نفر هم زخمی شدند.

اف‌بی‌آی دو روز بعد تصاویری از حامیان دونالد ترامپ که روز چهارشنبه با تحریک وی به ساختمان کنگره حمله کردند، منتشر کرد.

با وجود همه تنش‌هایی که بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به راه افتاده بود، سرانجام جو بایدن در تاریخ ۲۰ ژانویه به عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور آمریکا سوگند یاد کرد.

اما ظاهراً داستان به اینجا ختم نشد و درست ساعاتی پس از آنکه بایدن رسماً رئیس‌جمهور آمریکا شد چندین شهر در این کشور به صحنه تظاهرات و درگیری نیروهای امنیتی با معترضان تبدیل شد.