فرمانده نیروهای آمریکا در اروپا شامگاه چهارشنبه اعلام کرده تصمیم دولت « دونالد ترامپ »، رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای کاهش شماری نیروهای این کشور در آلمان تعلیق شده است.

«تاد والترز»، رئیس واحد فرماندهی نیروهای آمریکایی در اروپا گفت «لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا در حال انجام بررسی‌های بسیار جامعی در خصوص این برنامه است.

ولترز در اظهاراتی که پایگاه خبری «پولیتیکو» آن را پوشش داده در جمع خبرنگاران گفت: «برنامه‌ریزی‌های موجود برای اجرای طرح قبلی به حالت تعلیق درآمده‌اند تا وزیر دفاع و این دولت بتوانند بررسی‌های جامعی از تمامی مسائل جاری تا زمان به قدرت رسیدن آستین به عمل آورند.»

«دونالد ترامپ» ۱۶ خرداد ماه سال جاری به پنتاگون دستور داد هزاران نفر از نیروهای آمریکا در آلمان به خانه بازگردانده شوند.

در آن زمان گزارش شده بود دستور دونالد ترامپ کاهش ۱۲۰۰۰ نفر از ۳۴۵۰۰ نظامی حاضر در آلمان را شامل می‌شود. ترامپ منتقد رفتارهای متحدان آمریکا در ناتو بود و می‌گفت آنها به اندازه کافی برای مسائل دفاعی‌شان هزینه نمی‌کنند. 

«جو بایدن»، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا از نحوه رفتار ترامپ با متحدان اروپایی انتقاد کرده و گفته اقدامات او را به عقب برخواهد گرداند.

مقام‌های پنتاگون در دولت ترامپ مدعی شده بودند هدف طرح او توزیع بهتر نیروهای نظامی آمریکا برای رقابت با روسیه است.

طرح ترامپ با انتقاد نماینده‌های کنگره هم در میان اعضای حزب دموکرات و هم اعضای حزب جمهوری‌خواه روبرو بود. تیرماه سال جاری گروهی از قانونگذاران آمریکایی از دو حزب این کشور اعلام کرده‌اند که با ایجاد وقفه در تأمین بودجه مانع اجرای طرح ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از آلمان خواهند شد.