«علی الحسینی» سخنگوی محور شمال الحشدالشعبی ، تاکید کرد که سه هدف اصلی پشت برده حملات اخیر گروه تروریستی داعش در مناطق مختلف عراق وجود دارد.

او گفت: خوانش و بررسی عرصه امنیتی عمومی در عراق و مناطقی که اخیرا از سوی گروه تروریستی داعش هدف قرار گرفته شدند چه در استان دیاله و صلاح الدین چه در مرکز پایتخت نشان می‌دهد که برنامه تروریستی با نشانه‌های آشکاری برای ایجاد مناطق بی ثبات در راستای تحقق برخی اهداف خاص وجود دارد.

الحسینی افزود: بی ثبات کردن مناطق از طریق فعالیت‌های هسته‌های خاموش داعش است که همچنان از سوی طرف‌های خارجی که ثبات عراق را نمی‌خواهند، حمایت می‌شوند.

او تاکید کرد: سه هدف اصلی پشت پرده حملات اخیر داعش در کشور وجود دارد که نخست بی ثبات کردن مناطق نزدیک به بغداد است. دوم ایجاد نگرانی و متشنج کردن اوضاع پایتخت برای رسیدن به سومین هدف که کاهش روحیه مردم و تاثیر گذاشتن بر آن‌ها با هدف مشارکت نکردن در انتخابات است.

سخنگوی الحشدالشعبی افزود: ساز و کار‌های دیگری نیز برای هدف قرار دادن امنیت و ثبات کشور اجرا می‌شود و الحشدالشعبی بسیاری از این حملات و ساز و کار‌ها خبیثانه داعش و حامیان مالی آن‌ها را در برخی استان‌ها در ماه‌های اخیر خنثی کرده است.

علی الحسینی تاکید کرد که فعالیت‌های اخیر داعش در برخی مناطق نتیجه حمایت آشکار طرف‌های خارجی از تروریست هاست.

در حملات اخیر تروریست‌های داعش به بغداد، صلاح الدین و دیاله بیش از ۱۴۰ نفر کشته و زخمی شدند.

از سوی دیگر، «یاسر الفهداوی» مدیر بخش صیانت از بزرگراه‌ها در استان الانبار، اعلام کرد که بزرگراه بین المللی این استان که به گذرگاه‌های مرزی اردن، عربستان و سوریه ختم می‌شود همچنان دارای ۴۰ پل تخریب شده است.

او گفت: این بزرگراه بر اثر حملات تروریستی بسیار آسیب دیده است، اما با وجود پایان عملیت‌های نظامی، تلاش‌ها برای بازسازی کامل آن آغاز نشده است و تنها ۲۵ پل با حمایت دولت و سازمان‌های انسان دوستانه در حال بازسازی هستند.

این مسئول عراقی تاکید کرد که بزرگراه الانبار به علت نقش ارتباطی و حیاتی که دارد نیازمند بازسازی و آماده سازی برای استفاده مجدد از آن است.

به گفته رسانه‌های عراقی، شماری از تروریست‌های داعش با حمایت و هلی برن آمریکا از سوریه به پایگاه آمریکایی‌ها در الانبار منتقل سپس به سایر مناطق منتقل می‌شوند.