تازه‌ترین نظرسنجی در آمریکا نشان می‌دهد از هر سه شهروند این کشور یک نفرشان در دریافت واکسن کووید- ۱۹ مردد است.

بر این اساس، نتایج تازه‌ترین نظرسنجی خبرگزاری آسوشیتدپرس برای کارگزاران آمریکایی که امیدوار بودند برای ریشه کردن همه گیری به مصونیت جمعی دست پیدا کنند دلسرد کننده است چرا که از هر سه شهروند آمریکایی یک نفرشان می‌گوید قطعا یا شاید واکسن کووید-۱۹ نخواهد زد.

بر پایه‌ی این نظرسنجی در حالی که ۶۷ درصد آمریکایی‌ها در برابر عفونت ویروسی کووید-۱۹ واکسینه شده اند یا قصد دارند واکسن بزنند، ۱۵ درصد از مردم این کشور می‌گویند قطعا چنین واکسنی نمی‌زنند و ۱۷ درصدشان هم هنوز تردید دارند.

بسیاری از آمریکایی‌ها درباره‌ی ایمنی و کارایی واکسن کووید ۱۹ ابراز تردید کردند. بر همین اساس، جمهوریخواهان، افرادی که مدرک دانشگاهی ندارند، جوانان و سیاهپوستان در برابر دریافت واکسن کرونا مقاومت بیشتری نشان می‌دهند.

با این حال، آنتونی فائوچی، مدیر موسسه بیماری‌های عفونی آمریکا گفت: برآورد‌ها نشان می‌دهد برای توقف همه گیری که تاکنون نزدیک به ۴۷۰ هزار نفر را در این کشور به کام مرگ کشانده بین ۷۰ تا ۸۵ درصد از جمعیت آمریکا باید واکسینه شوند.

بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا تاکنون نزدیک به ۳۳ میلیون آمریکایی یا حدود ۱۰ درصد از جمعیت این کشور دستکم یک دوز از واکسن کووید ۱۹ را دریافت کرده اند و ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نیز به صورت کلی واکسینه شده اند.

از ۱۵ درصدی که گفته اند هرگز واکسن دریافت نمی‌کنند نزدیک به ۶۵ درصدشان می‌گویند به واکسن‌های تولیدی این کشور اعتماد ندارند. کارشناسان بهداشت عمومی از گذشته‌های دور این را می‌دانند که سیاهپوستان آمریکایی به علت پیشینه سوء استفاده از آنان در دستگاه پزشکی به این تشکیلات بی اعتماد شده اند.

بر اساس بررسی مشهور تاسکگی، بیماران سیاهپوست مبتلا به سیفیلیس را در آمریکا درمان نشده رها کرده بودند تا پزشکان بتوانند به بررسی و پژوهش درباره این بیماری بپردازند. پزشکان آمریکایی در گذشته سابقه بسیار تیره و تاری در سوء استفاده از آفریقایی تبار‌ها در آزمایشات پزشکی داشته اند.