روسیه از دولت ایالات متحده درخواست کرده تا از "راه اندازی سر و صدای نظامی ماجراجویانه" با انجام مانورهای کشتی‌های نظامی آمریکایی در منطقه دریای سیاه خودداری کند. این درخواست صبح امروز در صفحه توئیتر رسمی سفارت روسیه در واشنگتن منتشر شده است.

 سفارت روسیه تأکید کرده است: «ما از نیروهای دریایی آمریکایی می‌خواهیم تا از راه اندازی سرو صدای نظامی ماجراجویانه در دریای سیاه دست برداشته و به اقدام در آب‌های سرزمینی ایالات متحده بپردازند. تأمین صلح و امنیت منطقه دریای سیاه نیازی به مداخله کشورهای فرامنطقه‌ای ندارد.» 

در این بیانیه یادآوری شده: «به نظر می‌رسد که ناوگان ششم نیروی دریایی آمریکا برای پیدا کردن دشمن در دریای سیاه بی‌تاب است. آنها فقط به دنبال بهانه‌ می‌گردند و اکنون آشکارا و تحت لوای برگزاری مانورهای نظامی-دریایی، درصدد گسترش حضور نظامی خود در این منطقه هستند.»

بیانیه سفارت روسیه در این رابطه منتشر شد که روز گذشته (چهارشنبه) اعلام شد که دو ناوشکن آمریکایی "پورتر" و "دونالد کوک"، پس از پایان عملیات نظامی-دریایی مشترک با متحدین این کشور در ناتو و اوکراین، آبهای دریای سیاه را ترک کردند. این مانورها 17 روز به طول انجامید.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که ناوگان دریای سیاه این کشور، با دقت کامل کلیه فعالیت‌های کشتی‌های نظامی خارجی در این منطقه را زیر نظر دارد.