دولت انگلیس روز پنجشنبه سران کودتای نظامی در کشور میانمار را مورد تحریم قرار داد.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، وزارت امور خارجه انگلیس اعلام کرد مقامات ارشد دولت کودتای میانمار را به خاطر نقض حقوق بشر در این کشور مورد تحریم قرار داده است.

این وزارتخانه افزود، اقدامات جدیدی برای ممانعت از همکاری شرکت‌های انگلیسی با ارتش میانمار اتخاذ خواهد کرد و اطمینان خواهد یافت کمک‌هایی که به این کشور ارسال می‌کند به دست کودتاچیان نمی‌افتند.

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس در این خصوص گفت: «انگلیس این کودتای نظامی و بازداشت خودسرانه "آنگ سان سوچی" و دیگر چهره‌های سیاسی را محکوم می‌کند».

وزیر امور خارجه انگلیس افزود: «ما در کنار متحدان بین‌المللی خود، ارتش میانمار را به‌خاطر نقض حقوق بشر مسئول دانسته و اجرای عدالت در حق مردم میانمار را دنبال می‌کنیم».

تحریم‌های انگلیس، شامل وزیر دفاع، وزیر کشور و معاون وزیر کشور میانمار خواهد شد. این اقدام یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس خواستار آزادی سوچی شده و اتهامات علیه وی را ساختگی دانست.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز هفته گذشته اعلام کرد مقام‌های ارشد ارتش میانمار را که دستور کودتای اخیر در این کشور را صادر کرده‌اند در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

کودتای میانمار بامداد ۱۳ بمهن‌ماه (به وقت تهران) اتفاق افتاد. ارتش اندکی بعد از انتشار گزارش‌هایی درباره بازداشت «آنگ سان سوچی»، رهبر حزب حاکم میانمار (حزب  «اتحادیه ملی دموکراسی» ) و دیگر رهبران این حزب اعلام کرد که قدرت را به دست گرفته است. 

حزب «اتحادیه ملی دموکراسی» به رهبری سوچی در ۲۳ آبان ماه با کسب ۸۳ درصد از آراء در انتخابات پارلمانی میانمار پیروز شده بود.