دکتر آنتونی فائوچی ، رئیس موسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان در پاسخ به پرسشی درباره کاهش محدودیت‌ها در برخی ایالت‌های آمریکا از جمله ایالت نیویورک و رفع زودهنگام محدودیت‌های کرونایی گفت: اگر به منحنی ابتلا نگاه کنید می‌بینید که با شیبی تند در حال پایین آمدن است، اما در چند روز گذشته میزان ابتلا ی روزانه حول و حوش رقم ۷۰ هزار نفر ثابت مانده است.

فائوچی ادامه داد: اجازه دهید به سوابق آماری نگاه کنیم و ببینیم که چه درس‌هایی می‌توانیم از آن بیاموزیم؟ اگر به روند‌های افزایشی متعدد نگاه کنیم، می‌بینیم که هر زمان شاهد خیزش و اوج گیری کرونا و سپس کاهش آن بودیم، کاملا قابل درک است که گفته شود اجازه دهید به وضعیت عادی بازگردیم (و محدودیت‌ها را برداریم).

وی گفت: ما در نهایت به وضعیت عادی بازخواهیم گشت، ولی هدف این است که تعداد مبتلایان روزانه در زمانی که منحنی ابتلا شیب نزولی دارد به رقمی بسیار اندک، کاهش یابد. اگر به نمودار به خصوص در مورد مکان‌هایی مثل نیویورک و کالیفرنیا نگاه کنیم، واقعا خطر زیاد است و نمی‌توان گفت همه چیز تمام شده است و باید به وضعیت عادی بازگردیم!

فائوچی افزود: چیزی که ما می‌توانیم بگوییم این است که دوباره شاهد روند افزایشی شمار مبتلایان خواهیم بود. این مسئله یک فرضیه نیست بلکه سابقه آماری چنین چیزی را به ما می‌گوید. اگر به آمار اواخر زمستان و اوایل بهار ۲۰۲۰ نگاه کنید، می‌بینید که وقتی ما شروع کردیم تا کسب و کار‌ها را به صورت زودهنگام بازگشایی کنیم شاهد شدت گرفتن همه گیری کرونا بودیم.

وی تصریح کرد: به نظر من برداشتن محدودیت‌ها در مقطع فعلی، زودهنگام است. تک تک ایالت‌ها و شهر‌ها باید اوضاع خودشان را بررسی کنند، اما به طور کلی نباید برای تصمیم گیری به این نگاه کنند که موارد ابتلا کاهش می‌یابد. باید به الگو‌ها و سابقه آماری توجه شود.

رئیس موسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا درباره بازگشایی مدارس در این کشور، گفت: قضاوت درباره بازگشایی مدارس باید دقیقا مبتنی بر وضعیت مناطق مختلف باشد، اما مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا به صورت مداوم اوضاع را بررسی می‌کند. یکی از مسائلی که بسیار اهمیت دارد این است که ما باید منابع و تجهیزات را به مدارس ببریم تا بتوانیم با استفاده از تجهیزات بهتر - مثل تهویه‌های مناسب‌تر در کلاس‌ها و استفاده از ماسک‌ها و سایر تجهیزات حفاظت فردی - فضای بهتری را برای دانش آموزان ایجاد کنیم و احتمال ابتلای کودکان و معلمان به عفونت کرونا را کاهش دهیم.

آمریکا بدترین آمار شمار مبتلایان و قربانیان کرونا را در جهان دارد. تاکنون ۲۹ میلیون و ۲۶۰ هزار تن در این کشور به کووید ۱۹ آلوده و از این میان، ۵۲۶ هزار تن جان خود را از دست داده اند.