روزنامه «نیزاویسمیا» در گزارشی به عملیات «مأرب» پرداخت و نوشت، نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی بیش از انتظار ائتلاف سعودی در استان مأرب پیشروی کرده‌اند.

به نوشته وبگاه الخبر الیمنی، این روزنامه روس‌زبان نوشت که شبه‌نظامیان دولت هادی و حملات هوایی ائتلاف سعودی قادر  به توقف پیشروی‌های نیروهای دولت صنعاء در مأرب نیست.

نیزاویسمیا سپس تأکید کرد که آزادی استان مأرب، آخرین عملیات بزرگ ارتش و کمیته‌های مردمی قبل از آغاز مذاکرات آتش‌بس است.

در همین حال «حسین العزی» معاون وزیر امور خارجه دولت نجات ملی یمن روز چهارشنبه گفت که ده منطقه از چهارده منطقه استان نفت‌خیز و راهبردی «مأرب» آزاد شده است.

«محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصار الله یمن نیز چهارشنبه شب در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت: «ما به اطلاع هیات آمریکایی رساندیم که تا تمام شدن تجاوزها علیه یمن به حملات خود ادامه می‌دهیم».

ائتلاف سعودی-اماراتی نزدیک به شش سال یمن را زیر بمباران و موشک‌باران خود گرفته، با محاصره همه جانبه، گرسنگی و کمبود منابع درمانی به مردم یمن تحمیل کرده و به کشتار زنان و کودکان این کشور ادامه می‌دهد.

این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است.

کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. ۲۲ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.