«پر اولسن» فرمانده نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) در عراق، امروز (پنجشنبه) در گفت‌و‌گو با شبکه سعودی «العربیه» به اظهارنظر درباره حضور نیروهای این سازمان در عراق پرداخت.

اولسن در این خصوص گفت که نیروهای ناتو به درخواست دولت عراق در این کشور حضور دارند و مدعی شد که با بغداد برای برقراری امنیت در این کشور تلاش می‌کنند.

وی در ادامه گفت: «توسعه کار ناتو آغاز نشده و [این گام] مطابق با خواسته دولت [عراق] خواهد بود».

علی رغم مصوبه سال گذشته پارلمان عراق مبنی بر خروج نیروهای بیگانه از خاک این کشور، فرمانده نیروهای ناتو مدعی شد: «مأموریت ما رزمی نیست بلکه ارائه مشاوره امنیتی و نظامی است».

آمریکا دی ماه سال گذشته در اقدامی تروریستی سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شهید ابومهدی المهندس نایب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق را به همراه چند تن دیگر در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داد و به شهادت رساند. پارلمان عراق در واکنش به این اقدام، طرح اخراج نظامیان آمریکا از این کشور را به تصویب رساند.

اولسن در ادامه اظهاراتش گفت: «برای کار ما، چارچوب زمانی وجود ندارد و ما به [ایجاد] روابط پایدار با عراق مشتاق هستیم. ما به تحقیقات محلی درباره حملات راکتی اطیمنان داریم».

در ارتباط با حملات، فرمانده نیروهای ناتو اشاره دارد به حمله راکتی روز گذشته به بخش آمریکایی پایگاه عین الاسد در استان الانبار عراق (غرب) که با حدود ۱۰ راکت کاتیوشا هدف قرار گرفت.