سازمان «آمریکایی‌های حامی دموکراسی و حقوق بشر در بحرین » که یک سازمان غیرانتقاعی است روز دوشنبه خواستار آزادی ۶ فعال بحرینی شد که خودسرانه بازداشت شده‌اند.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، این ۶ فعال بحرینی، علی مهدی عبد الحسین محمد علیوی، حسن أسد جاسم جاسم نصیف، حبیب حسن حبیب یوسف، علی أحمد علی أحمد فخراوی، محمد أحمد علی أحمد فخراوی و نوح عبدالله حسن احمد حسن العمروم هستند.

این نهاد اذعان داشت که فعالان بحرینی، بدون حکم قضایی بازداشت شدند و از سوی مسئولین سعودی برای گرفتن اعتراف از آنها مورد شکنجه قرار گرفتند که این امر نقض آشکار قوانین بین المللی است.

کمیته کاری بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل  هم مجددا تاکید کرد که شش فعال بحرینی به شکلی خودسرانه بازداشت شدند، از آنها زیر شکنجه اعتراف گرفته شده است و موارد متعدد حقوق آنها توسط مقامات سعودی نقض شده است .

کمیته کاری سازمان ملل متحد همچنین از دولت بحرین خواست تا تحقیق کامل و مستقلی را در مورد شرایط محرومیت از آزادی این شش نفر با هدف پاسخگویی مرتکبان، انجام دهد.

انقلاب بحرین از ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ و همزمان با انقلاب در برخی کشورهای عربی دیگر آغاز شد و تاکنون ادامه دارد. در این سال‌ها ده‌ها نفر کشته و صدها تن دیگر نیز زخمی و هزاران نفر از جمله رهبران انقلاب روانه زندان شده‌اند.