«سرگئی لاوروف » وزیر امور خارجه روسیه در ادامه سفر خود به کشورهای عربی منطقه خلیج فارس که سه شنبه از امارات متحده عربی شروع شده بود، قبل از اینکه به قطر برود امروز وارد عربستان سعودی شد.

سفر وزیر امور خارجه روسیه به عربستان چند روز بعد از انجام صحبت‌هایی میان «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان با یک مسئول ارشد روسی درباره سوریه صورت می‌گیرد.

لاوروف در این سفر قرار است با محمد بن سلمان و فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان دیدار کند.

وی همچنین با مقامات سعودی درباره مسائل امنیتی منطقه و همکاری‌های اقتصادی گفت‌وگو خواهد کرد.

ولی‌عهد عربستان سعودی شامگاه سه‌شنبه در ریاض با «الکساندر لاورنتیف» فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه دیدار و درباره تازه‌ترین تحولات سوریه گفت‌وگو کرد.

 این دیدار در حضور «عبدالعزیز بن سعود بن نایف بن عبدالعزیز»، «فیصل بن فرحان بن عبدالله» و «مساعد بن محمد العیبان» که به ترتیب وزیر کشور، وزیر خارجه و وزیر مشاور و عضو هیئت دولت عربستان سعودی هستند برگزار شد.

از طرف روسی نیز «سرگئی کوزولوف» سفر روسیه در ریاض و «سرگئی اواناسیف» نائب رئیس ستاد کل وزارت دفاع روسیه حضور داشتند.

در این دیدار روابط دو جانبه میان عربستان و روسیه و تازه‌ترین تحولات در عرصه سوریه مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر خارجه روسیه در جریان سفر چند روزه خود به کشورهای امارات، عربستان سعودی و قطر، طیف وسیعی از مسائل مهم خاورمیانه، از جمله اوضاع سوریه، لیبی، یمن، ثبات در خلیج فارس و مناقشه فلسطین-اسرائیل را بررسی می‌کند.

وزارت امور خارجه روسیه در این زمینه تأکید کرد که لاوروف در جریان مذاکرات با مقامات بلندپایه امارات، عربستان و قطر، به تبادل نظر در خصوص طیف وسیعی از مسائل مربوط به دستورکار حل و فصل مشکلات در منطقه خلیج فارس و بطور کلی در خاورمیانه، بر اساس احترام و در نظر گرفتن منافع قانونی همه طرفین خواهد پرداخت. در جریان این مذاکرات، بطور خاص مسائل مربوط به روند اوضاع در سوریه، لیبی، یمن، تثبیت صلح و آرامش و رفع اختلافات در منطقه خلیج فارس و همچنین حل و فصل مناقشه فلسطین-اسرائیل مورد بررسی طرفین قرار خواهد گرفت.