نشریه پلیتیکو به نقل از مقام های آمریکایی ادعا کرده است که دولت بایدن قصد دارد به زودی پیشنهاد جدیدی را برای لغو برخی تحریم ها ی اعمال شده علیه تهران ارائه دهد و در مقابل ایران نیز باید غنی سازی 20 درصدی اورانیوم و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته را متوقف کند.

بر اساس این گزارش پلیتیکو به نقل از دو مقام رسمی آمریکایی افزود: دولت بایدن قصد دارد با توجه به شرایط زمانی، طی روزهای آینده پیشنهاد جدیدی را برای آغاز مذاکره با ایران مطرح کند. بر اساس پیشنهاد جدید، تهران بخشی از فعالیت های هسته ای مثل توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی سازی اورانیوم 20 درصدی را متوقف خواهد کرد و واشنگتن نیز در ازای آن برخی از تحریم های اقتصادی را لغو خواهد کرد.

این نشریه آمریکایی البته به این مساله اشاره کرده است که این پیشنهاد همچنان در حال بررسی است و هیچ چیزی نهایی نشده است.

یکی از مقام های ارشد دولت بایدن در مصاحبه با پلیتیکو ضمن خودداری از اظهارنظر رسمی درباره این پیشنهاد، گفت: ما قبلا درباره این مساله کاملا شفاف بوده ایم و به طور واضح اعلام کرده ایم که آماده بازگشت متقابل به توافق هسته ای با ایران هستیم. ما آماده مذاکره با شرکای بین المللی خودمان درباره بهترین راهکار برای دستیابی به این موضوع هستیم از جمله از طریق گام ها و اقدامات اولیه و متقابل. ما به دنبال گزینه هایی هستیم تا به این هدف دست پیدا کنیم از جمله از طریق مذاکره غیرمستقیم به واسطه شرکای اروپایی.

پلیتیکو در ادامه نوشت: هنوز مشخص نیست که آیا ایران مفاد پیشنهاد جدید آمریکا را قبول خواهد کرد یا نه. تهران پیش از این پیشنهاد آمریکا برای بازگشت به برجام و عمل به همه تعهدات هسته ای خود را رد کرده است.

این نشریه آمریکایی نوشت با این حال، مقام های رسمی دو کشور نسبت به این مساله آگاهی دارند که اگر هیچ پیشرفتی در خصوص توافق هسته ای طی هفته های آینده حاصل شود، اتفاقات چندانی حداقل تا سپتامبر رخ نخواهد داد، تازه اگر بتوان تا آن موقع توافق هسته ای را نجات داد.

داریل کیمبال مدیر انجمن کنترل تسلیحات در این باره گفت: ایران قصد دارد طی هفته های آینده محدودیت های بیشتری در توافق هسته ای را کنار بگذارد. این زمان بسیار مهمی است تا مانع از تشدید اوضاع و شرایط شویم.

یکی از دلایلی که برخی مقام های آمریکایی و همین طور کارشناسان غیر دولتی آمریکایی، اوضاع درباره توافق هسته ای با ایران را اضطراری ارزیابی می کنند، در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن است.

از سوی دیگر، توافق موقت ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز اواخر ماه می منقضی خواهد شد.

شاهرخ ناظمی رئیس بخش رسانه ای دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل با ارسال ایمیلی اعلام کرده است که "بازگشت آمریکا به توافق، نیازی به پیشنهاد خاص ندارد. این مساله تنها مستلزم یک تصمیم سیاسی از سوی آمریکا برای اجرای کامل و فوری تعهدات خود در چارچوب توافقنامه و قطعنامه سازمان ملل است. "