منابع اطلاعاتی در یمن میگویند که تروریست‌های القاعده در چندین منطقه نزدیک به ساحل در استان «أبین» منتظر ورود تروریست‌هایی از سوریه به یمن هستند.

به نوشته روزنامه الاخبار، فرماندهی ائتلاف سعودی-اماراتی در شهر «عدن» فرمانده تروریست‌های القاعده در استان «أبین» را مأمور کرده است تا امنیت مسیر ورود تروریست‌هایی که به زودی از سوریه و دیگر کشورها وارد یمن خواهند شد را تأمین کنند.

طبق گفته منابع امنیتی و اطلاعاتی، تروریست‌های القاعده مأمور هستند تا عناصر مسلحی که قرار است از سوریه با کشتی وارد ساحل استان أبین شوند را با سلاح‌هایشان به استان مأرب منتقل کنند.

از این رو، از دو هفته پیش تروریست‌های القاعده به فرماندهی فردی به نام «سالم الشنعاء» در همکاری با عناصر مسلح حزب «الاصلاح» و با اشراف کامل فرماندهی ائتلاف سعودی در مناطق گسترده‌ای از ساحل استان أبین مستقر شده‌اند.

به گفته منابع محلی، تروریست‌های القاعده بدون هیچ واهمه‌ای در منطقه «وادی حمراء»، «یحمس»، «المراقشه» و «الوضیع» به طور علنی در درفت و آمد هستند و بارها وارد پادگان‌های حزب اخوانی الاصلاح همچون پادگان «عکد» شده و خارج شده‌اند.

به نوشته الاخبار، در یک هفته گذشته تروریست‌های القاعده برای تأمین مسیر حرکت عناصر مسلحی که قرار است از سوریه وارد یمن شوند، به چندین مقر شبه نظامیان «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب) حمله کرده‌اند.

ورود تروریست‌های سوری به یمن اتفاق بی سابقه‌ای نیست و پیش از این نیز بارها رخ داده است. شهریور ماه سال گذشته عناصر تکفیری به سرکردگی «راید بن سعود بن معیلی»، «سلمان بن علی حمد بن میقان» و «عبدالله المکنی» برای جنگ در محور عملیاتی مأرب، از سوریه به یمن وار شدند. مقامات یمنی نیز تاکنون بارها از همکاری تنگاتنگ تروریست‌های القاعده با ائتلاف سعودی سخن گفته‌اند.

اندیشکده «مطالعات خاور نزدیک واشنگتن» روز جمعه گذشته با بررسی قدرت موشکی و پهپادی یمن، از دولت جو بایدن خواست تا از تمام ابزارهای ممکن برای ممانعت از قدرت‌یابی بیشتر انصارالله یمن استفاده کند.