در ادامه تنشهای فزاینده میان روسیه و اوکراین ، وزارت خارجه کی‌یف اعلام کرد که کنسول روسیه در شهر اودسا را به عنوان عنصر نامطلوب معرفی کرده است. 

براساس گزارش خبرگزاری تاس، وزارت خارجه اوکراین این اقدام را پاسخی به اخراج دیپلمات خود توسط دولت روسیه در روز دوشنبه خوانده است. 

براساس این گزارش، این کنسول روس باید تا پایان روز 30 آوریل(سه روز دیگر) خاک اوکراین را ترک کند.

اوکراین پیش از این نیز 13 دیپلمات روس را از این کشور اخراج کرده بود که با پاسخ متقابل روسیه مواجه شد. 

تنش میان اوکراین و روسیه طی ماههای گذشته به شدت افزایش یافته است. روسیه دهها هزار نظامی خود به نزدیکی مرزهای خود در اوکراین اعزام کرده است و دولت اوکراین با شرکای غربی خود نیز تحرکات نظامی خود را در مرزهای روسیه و دریای سیاه افزایش داده‌اند. 

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه امروز (سه‌شنبه) در جلسه شورای وزرای دفاع سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در دوشنبه درباره عواقب اقدامات آمریکا و ناتو در اروپا هشدار داد.

وی تاکید کرده، تشدید تهدید نظامی در پی اقدامات ایالات متحده و ناتو در منطقه اروپا با افزایش آمادگی رزمی نیروها و تقویت حضور رو به جلو تسهیل می‌شود. زیرساخت‌های نظامی در حال مدرن شدن است، شدت آموزش عملیاتی و رزمی در حال افزایش است. احساسات ملی گرایانه در اوکراین در حال افزایش است که درگیری مسلحانه در دونباس از جمله در نواحی هم مرز با روسیه را تهییج می‌کند.

شویگو در ادامه در اشاره به اظهارات مداخله جویانه و تهدیدآمیز غرب در خصوص اقدامات نظامی روسیه در مرزهای خود، تاکید کرد که مسکو هر کاری که لازم ببیند برای اطمینان از امنیت مرزهایش انجام خواهد داد.