کفیل نخست وزیر ارمنستان دوشنبه از ساخته شدن دو پایگاه نظامی ویژه نیروهای یگان 102 روسیه در استان «سیونیک» در ارمنستان هم‌ مرز با ایران و جمهوری آذربایجان خبر داد.

 به نوشته خبرگزاری «نیوز آرمنیا» «نیکل پاشینیان» کفیل نخست وزیر ارمنستان در جلسه ویژه مجلس این کشور با اشاره به آغاز کار دو پایگاه نظامی ویژه نظامیان روس در این استان گفت، این امر نه تنها موجب تامین امنیت بیشتر برای استان سیونیک بلکه برای سراسر کشور می‌شود.

وی البته نتواست نمایندگان مجلس این کشور را در زمینه اینکه با استناد به کدام معاهده بین‌المللی می‌توان پایگاه‌های نظامی روسیه را در ارمنستان توسعه داد، قانع کند. پاشینیان در بخشی از سخنان خود خطاب به یکی از  نمایندگان مجلس گفت کارهای زیادی  در این زمینه وجود دارد که برای شما و دشمن قابل انتشار نیست.

سیونیک، یکی از استان‌های ارمنستان ،مرکز آن شهر «کاپان»  و تنها استان هم مرز ارمنستان  با ایران است،این استان علاوه بر ایران با جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان نیزهم مرز است.

پایگاه نظامی 102 روسیه پایگاه نظامی تحت فرماندهی منطقه نظامی جنوبی نیروهای مسلح روسیه است. این مرکز قبلاً پایگاه لشکر 127 گارد هفتم شوروی بود. در دوران اتحاد جماهیر شوروی، نیروهای ارمنستان بخشی از گروه نیروهای ماورای قفقاز بودند. این مرکز قبلاً پایگاه لشکر 127 تفنگ موتوری ارتش گارد هفتم شور

پاشینیان پیشتر گفته بود که در صورت تجاوز نیروهای خارجی به خاک کشورش، روسیه مداخله خواهد کرد. پاشینیان با اشاره به واقع شدن استان سیونی» در جنوبی‌ترین قسمت این کشور و در مرز با جمهوری آذربایجان و مواضع ارتش ارمنستان گفت: «اکنون ما در موقعیتی قرار گرفته‌ایم که در صورت حمله به سیونیک، نه تنها نیروهای مسلح ارمنستان، بلکه روسیه نیز مداخله می‌کند.

دور جدید تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در ۲۷ سپتامبر (۶ مهرماه) در باره منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی آغاز شد و دو طرف یکدیگر را به حمله به قلمروهایشان متهم کردند.

جمهوری آذر‌بایجان و ارمنستان سه بار توافق آتش بس امضا کردند اما هر دفعه این توافق‌ها نقض شد و دو طرف یکدیگر را به نقض آنها متهم کردند. با این وجود توافق آتش بس چهارم با میانجیگری رسمی روسیه به امضا رسید. به دنبال توافق سه‌جانبه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر آتش‌بس، نظامیان روس به منظور نظارت بر این آتش‌بس و ایجاد منطقه حائل بین نیروهای درگیر در منطقه قره باغ کوهستانی مستقر شدند. تاکنون وضعت صلح در این منطقه پابرجا بوده است.