«سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته ایالات متحده بایستی قبل از دیدار میان « ولادیمیر پوتین » و « جو بایدن »، روسای جمهور روسیه و آمریکا منتظر دریافت سیگنال‌های «ناخرسندکننده» باشد.

اظهارات لاوروف یک روز بعد از آن مطرح شده که «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا گفت در دیدار ماه آینده میلادی با ولادیمیر پوتین در شهر «ژنو»، او را در خصوص مسائل حقوق بشر تحت فشار قرار خواهد داد.

روابط میان روسیه و آمریکا به دلیل اختلاف بر سر پرونده‌های متعدد بین‌المللی به نازل‌ترین سطح از زمان پایان جنگ سرد رسیده است. دیدار رهبران روسیه و آمریکا در ماه آینده میلادی نخستین دیدار میان دو طرف از زمان به قدرت رسیدن بایدن به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده خواهد بود. 

ریابکوف گفت: «آمریکایی‌ها باید فرض را بر این بگیرند که برخی از سیگنال‌هایی که از مسکو دریافت می‌کنند برایشان خرسندکننده نخواهد بود.»

این مقام روسیه تصریح کرد کشورش آماده پاسخگویی به اظهارات بایدن درباره مسائل حقوق بشری در روسیه خواهد بود و مسکو به هنگام برنامه‌ریزی برای نشست بایدن و پوتین، مواضع منعطف‌تری نشان داده است.

آمریکا در تازه‌ترین پرونده تنش‌زایی علیه روسیه در ماه‌های گذشته تلاش کرده این کشور را بابت دستگیری «آلکسی ناوالنی»، مخالف غربگرای روسیه تحت فشار قرار دهد. ادعا درباره دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و هک رایانه‌های نهادهای دولتی آمریکا دیگر پرونده‌های تنش میان دو کشور است.

«دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کاخ کرملین در یک نشست خبری هفته گذشته با تأکید بر اینکه اختلافات میان مسکو و واشنگتن بسیار عمیق شده هشدار داد که نباید بعد از دیدار پوتین و بایدن در ژنو انتظار تجدیدنظر در روابط دو کشور را داشت.

کاخ سفید هم در تلاش برای پایین آوردن انتظارات از نتایج این دیدار گفته تصور نمی‌شود نشست سران دو کشور گشایشی در پرونده‌های محل اختلاف ایجاد کند.

قبل از اظهارات ریابکوف، وزیر دفاع روسیه هشدار داد آمریکا و ائتلاف ناتو اخیراً فعالیت‌های نظامی در مرزهای غربی روسیه را تشدید کرده‌اند.

«سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه گفت این تحرکات درخور پاسخ از سوی مسکو هستند. او سپس تصریح کرد روسیه ۲۰ یگان و تشکیلات نظامی را در مرز غربی خود مستقر کرده است.