رئیس مجلس ترکیه روز چهارشنبه حمایت آنکارا از تحقیقات دادگاه کیفری بین المللی (ICC) در مورد جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه شهروندان فلسطینی را تایید کرد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» «مصطفی سنتوپ» که به  «اسلام آباد» پایتخت پاکستان  سفر کرده، گفت که دادگاه کیفری بین‌المللی در اوایل سال جاری اعلام کرد تحقیقاتی را آغاز کرده که می‌تواند زمینه را برای دادرسی قانونی علیه جنایات جنگی تل آویو فراهم کند.

وی گفت: «ما از این تصمیم و همه اقدامات احتمالی که ممکن است در این راستا برداشته شود پشتیبانی می‌کنیم».

در ماه فوریه، دادگاه بین المللی کیفری اعلام کرد که دارای صلاحیت سرزمینی در نوار غزه و کرانه باختری اشغالی از جمله قدس شرقی است.

سنتوپ اظهار داشت: «جای تاسف است که سازمان همکاری اسلامی علیرغم هدف مشخص که حمایت از قدس و فلسطین است، نتوانسته به یک راه حل پایدار برای مسئله فلسطین دست یابد. متأسفانه، برخی کشورهای مسلمان در مورد مسئله فلسطین سکوت می‌کنند یا صدای خود را به اندازه کافی بلند نمی‌کنند. این درست نیست».

وی گفت: «ترکیه در مخالفت با حملات اخیر اسرائیل به فلسطینی‌ها و اعمال فشار شدید دیپلماتیک علیه تل آویو پیشقدم شده است.»

رئیس مجلس ترکیه گفت: «حوادث اخیر در ماه  مبارک رمضان در  شرق بیت المقدس  و مسجدالاقصی و سپس در غزه، بیش از 2 میلیارد مسلمان در سراسر جهان را نگران کرد.»

رژیم صهیونیستی در تداوم دشمنی با مسلمانان ساکن اراضی اشغالی و  با سوء استفاده از بی توجهی جامعه جهانی، با افزایش حفاری‌ها در صحن البراق، بخش زیادی از پروژه ساخت هیکل سلیمان (معبد سلیمان) را پیش برده است. اداره اوقاف اسلامی قدس بارها با ابراز نگرانی از تداوم حفاری‌های رژیم صهیونیستی در اطراف مسجد الاقصی است، هشدار داده که حفاری‌های زیر مسجد الاقصی مغایر با حقوق بشردوستانه بین المللی و تصمیم‌های یونسکو در این خصوص است و رژیم صهیونیستی هم کرونا را بهانه‌ای برای در تنگنا قرار دادن اهالی بخش قدیمی قدس قرار داده است و مانع حضور نمازگزاران فلسطینی در مسجد الاقصی می‌شود.

دو روز پس از اعلام آتش‌بس در  جمعه گذشته میان مقاومت غزه و رژیم صهیونیستی، نظامیان و شهرک‌نشینان صهیونیست، اقدامات تحریک آمیز علیه مسجدالاقصی را از سر گرفتند و در روزهای اخیر  گذشته، نظامیان اشغالگر، با تشدید تدابیر نظامی در مسجدالاقصی و حمایت از ورود شهرک‌نشینان تندرو به آن، بار دیگر با نمازگزاران فلسطینی درگیرشدند و دست‌کم شش فلسطینی را دستگیر کردند.