شورای تجارت سعودی -آمریکایی اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از (2017-2020) بیش از 101 میلیارد ریال (27 میلیارد دلار) تجهیزات نظامی و سلاح خارجی به رژیم سعودی فروخته است.

شورای تجارت در گزارشی تأکید کرد که عربستان سعودی یکی از بزرگترین هزینه کنندگان بخش نظامی در جهان است و بخش نظامی عربستان برای صادرات آمریکا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم عربستان سعودی به عنوان پنجمین کشور بزرگ مالی در امور نظامی و دفاعی در جهان قرار دارد.

ایالات متحده در طول سال 2020 بزرگترین صادرکننده اسلحه در جهان باقی مانده است ، در حالی که رژیم سعودی همچنان یکی از بزرگترین واردکنندگان اسلحه است که آمریکا 37 درصد از فروش جهانی اسلحه را از 2016 تا 2020 به خود اختصاص داده و اسلحه به 96 کشور فروخته شده و نیمی از فروش آن به خاورمیانه بوده است.

میانگین پانزده کشور برتر از نظر هزینه‌های نظامی 4 درصد تولید ناخالص داخلی در هزینه‌های نظامی بود، در حالی که هزینه های نظامی رژیم سعودی در مجموع 7.4 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 2020 بود.

هزینه‌های نظامی عربستان بین سال‌های 2008 و 2015 با رشد 77 درصدی همراه بود. دستاوردهای اصلی پروژه‌ها در سال 2020 شامل راه‌اندازی فاز اول ساخت تاسیسات پایگاه هوایی «ملک سلمان»، مرحله اول اجرای انتقال آکادمی هوایی «ملک فیصل» و افزایش 200 درصدی ظرفیت مجتمع پزشکی برای نیروهای امنیتی بود.

 بر اساس پایگاه داده شاخص اعطای قرارداد شورای تجارت سعودی-آمریکایی پروژه‌های پایگاه هوایی ملک سلمان و آکادمی هوایی ملک فیصل هرکدام 7.5 میلیارد ریال(2 میلیارد دلار) هزینه خواهد داشت.

شایان ذکر است که شرکتهای دفاعی آمریکایی در بخش دفاعی عربستان نقش مهمی دارند. شرکت هایی مانند لاکهید مارتین، ریتیان، بوئینگ، نورثروپ گرامن، جنرال داینامیکس و ال 3 هریس این کشور روابط دیرینه ای با نهادهای دفاعی عربستان دارد.

معاملات نظام عربستان با آمریکا شامل تجارت هواپیماهای نظامی و قطعات یدکی آنها از طریق فروش نظامی خارجی، فناوری‌های رزمی زمینی، اطلاعاتی، فناوری‌های نظارتی و شناسایی و نگهداری، تعمیر و بهره برداری مربوطه و برنامه‌های تعادل اقتصادی بوده که انتقال دانش و فناوری را امکان پذیر می‌کند.

تحویل عمده تجهیزات نظامی اخیر از ایالات متحده به عربستان نیز شامل 23 سامانه دفاع هوایی و موشکی پاتریوت پک 3 بین سال های 2014 و 2018 و همچنین تحویل 154 هواپیمای جنگی بوئینگ اف 15 اس آ بوده است.

ایالات متحده در سال 2017، یک معامله تسلیحاتی به ارزش 413 میلیارد ریال (110 میلیارد دلار) به دست آورد که شامل سیستم های موشکی «تاد» چندین وسیله نقلیه هوایی ، زمینی و دریایی، علاوه بر قرارداد مهمات بود.