ارتش روسیه شماری از جنگنده های شکاری، رهگیر «میگ-31 » را برای  دفاع از پایگاه‌های خود در سوریه و برگزاری یک رزمایش در شرق مدیترانه در این کشور مستقر کرد.

به نوشته وبگاه «اسرائیل دیفنس» ارتش روسیه رزمایش هوایی و دریایی را از جمعه گذشته برای  پشتیبانی از پایگاه‌های خود در سوریه  برگزار کرده است. آنطور که وزارت دفاع روسیه اعلام کرده پنج فروند رزمناو از جمله ناو موشک انداز «مسکو» و «آدمیرال اسن» و زیردریایی «اسکول» رزمایش‌هایی را در دفاع از پایگاه‌های «حمیمیم» و «طرطوس» در سوریه انجام خواهند داد.

 روسیه اعلام کرده که هواپیماهای ضد زیر دریایی «ایلوشین» بمب افکن «توپولوف» و جنگنده‌های شکاری، رهگیر میگ-31 خود را نیز بدین منظور عازم سوریه کرده است.

میگ-31 روسیه برای نخستین بار است که در سوریه مستقر شده است. این جنگنده پیشرذفته قادر به حمل موشک‌های ابرفراصوت «کنژال» است و سرعت 10 ماخ  را دارد. این جنگنده می‌تواند کلاهک اتمی حمل کند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده که توان این جنگنده در این رزمایش در وضعیت آب و هوایی دشوار و دمای بالا سنجیده خواهد شد.

این رزمایش در حالی انجام می‌شود که ناو هواپیمابر «کوئین الیزابت» انگلیس با 10 فروند جنگنده «اف-35» در شرق مدیترانه مستقر شده است.

ارتش روسیه چندی قبل از انجام آزمایش دوم موفق جنگنده نسل پنجم «سوخو-57» خود در سوریه خبر داد.  «والری گراسیموف» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه گفت که آزمایش مجدد جنگنده سوخو-57 در سوریه با موفقیت انجام شد.  «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه نیز پیشتر گفته بود که   دو جنگنده سوخو-57 در سوریه دو آزمایش موفق انجام دادند.

برخی منابع پیشتر اعلام کردند که روسیه با استقرار سوخو-57 در سوریه موفق به رصد جنگنده‌های پنهانکار آمریکا شده بود.