« جو بایدن » رئیس جمهور آمریکا و «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه از ناآرامی‌ها در کوبا حمایت کردند.

به نوشته روزنامه «میامی هرالد»، بایدن در بیانیه‌ای مدعی شد: «ما در کنار مردم کوبا و درخواست صریح آن‌ها برای آزادی و رها شدن از مخمصه غم‌انگیز همه‌گیری [ ویروس کرونا ] و دهه‌ها سرکوب و رنج اقتصادی که از سوی رژیم خودکامه کوبا متحمل شده‌اند، می‌ایستیم».

رئیس جمهور آمریکا این ادعا را در حالی مطرح کرده است که اخیراً قطعنامه‌ای که خواستار رفع ممنوعیت‌های اقتصادی آمریکا علیه کوبا بود با ۱۸۴ رأی موافق، ۳ رأی ممتنع و ۲ رأی مخالف به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید.

آمریکا و رژیم صهیونیستی تنها اعضای مجمع عمومی بوده‌اند که با این قطعنامه مخالفت کرده و به آن رأی منفی داده‌اند.

خبرگزاری رویترز نوشته این بیست و نهمین بار است که قطعنامه مذکور به تصویب می‌رسد. رأی اعضای مجمع عمومی به این قطعنامه تنها وزن سیاسی دارد و عملاً فقط کنگره آمریکا است که می‌تواند تحریم‌های اقتصادی ۵۰ ساله علیه کوبا را رفع کند.

علاوه بر بایدن، جیک سالیوان نیز در پیامی توئیتری نوشت، آمریکا «هرگونه خشونت یا هدف قرار دادن شرکت‌کنندگان در اعتراضات مسالمت‌‌آمیز را که حقوق جامع خود را طلب می‌کنند، محکوم می‌کند».

از سوی دیگر «ران دی سانتیس» فرماندار ایالت فلوریدای آمریکا نیز در اظهاراتی مداخله‌جویانه، از ناآرامی‌ها در چند شهر کوبا اعلام حمایت کرد.

«میگل دیاز کانل» رئیس‌جمهور کوبا امروز (دوشنبه) در یک سخنرانی گفت برخی از کسانی که در اعتراضات این کشور شرکت می‌کنند از سوی آمریکا برای ایجاد اغتشاشات پول دریافت می‌کنند.

وی در این خصوص گفت: «گروهی از مردم هستند که ... توسط دولت آمریکا استخدام شده‌اند، از سوی آژانس‌های دولتی آمریکا برای سازماندهی این نوع اعتراضات به صورت غیرمستقیم پول دریافت می‌کنند».

این اعتراضات در هشت شهر از جمله هاوانا پایتخت کوبا برگزار شد و در مقابل، اعتراضات حامیان دولت نیز در پنج شهر برگزار شد. رئیس‌جمهور کوبا هم شخصاً در راهپیمایی هواداران دولت در «سان آنتونیو د لاس بانیوس» شرکت کرد.

از سوی دیگر، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای که بر روی وب‌سایت وزارت خارجه روسیه قرار داده است، با غیرقابل قبول خواندن هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی کوبا گفت: «ما مداخله خارجی در امور داخلی یک کشور مستقل و هرگونه اقدام مخرب دیگری را که موجب بی‌ثباتی اوضاع در این جزیره (کوبا) شود، غیرقابل قبول می‌دانیم».

در برخی شهرها درگیری‌هایی هم میان دو طرف رخ داد و به سمت یکدیگر سنگ پرتاب کردند. طبق گزارش‌ها، معترضان دست به غارت یک فروشگاه زدند و چند خودرو را واژگون کردند. گزارشی درباره زخمی شدن کسی در این حوادث اعلام نشده است. 

ایالات متحده آمریکا از زمان انقلاب سال ۱۹۵۹ کوبا به رهبری «فیدل کاسترو» و «ارنستو چگوارا»، محاصره این کشور و اعمال انواع فشارهای اقتصادی و تهدید نظامی را در دستور کار قرار داده است.

توافق دو کشور در دوره باراک اوباما برای عادی سازی روابط هم به رغم کاستن از شدت خصومت واشنگتن با هاوانا، سبب لغو محاصره کوبا نشد. با روی کار آمدن دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷، او به توافق دولت اوباما با کوبا پشت کرد و دشمنی‌های آمریکا علیه کوبا را شدت بخشید.