دولت « جو بایدن » رئیس جمهور آمریکا ممنوعیت سفر به کره شمالی را که در زمان « دونالد ترامپ » رئیس جمهور سابق این کشور آغاز شده بود، تا اوت 2022 تمدید کرد.

به گزارش وبگاه «تاون هال» وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که تمام گذرنامه‌های ایالات متحده برای سفر به کره شمالی تا 31 اوت 2022 نامعتبر است.این ممنوعیت  که برای اولین بار در یکم سپتامبر 2017 اجرا شد، در دوران ریاست جمهوری ترامپ هر ساله مرتب تمدید شد.

تداوم ممنوعیت سفر از آمریکا به کره شمالی

در این اطلاعیه آمده است: «وزارت امور خارجه تشخیص داده که همچنان تهدید جدی برای شهروندان و اتباع آمریکایی و احتمال دستگیری و بازداشت طولانی مدت آن‌ها وجود دارد.»

 بر این اساس، تمام گذرنامه‌های ایالات متحده برای سفر به کره شمالی یا از طریق این کشور معتبر نخواهند بود، مگر اینکه برای چنین سفرهایی تحت اختیار وزیر امور خارجه به طور خاص تأیید شده باشد.

در وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا توصیه‌های سفر به کره شمالی با شدیدترین میزان رتبه بندی، به عنوان «سفر نکنید، همه احتیاط‌ها را اعمال کنید، احتیاط را افزایش دهید، در سفر تجدید نظر کنید و در سفر نباشید» آمده است.  علاوه بر خطرات ذکر شده، وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شده  که آمار شیوع  کرونا در کره شمالی نامشخص است.

در وبگاه وزارت خارجه آمریکا آمده است، دولت ایالات متحده قادربه ارائه خدمات اضطراری به شهروندان آمریکایی در کره شمالی نیست زیرا روابط دیپلماتیک یا کنسولی با کره شمالی ندارد. سوئد در حال حاضر به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در کره شمالی عمل می‌کند.

ممنوعیت سفر به کره شمالی برای اولین بار در زمان ترامپ در ژوئیه 2017 پس از مرگ یک دانشجوی آمریکایی که در سال 2016 به کره شمالی سفر کرد و در مسیر پرواز خود در فرودگاه بازداشت شد، اعلام شد. این شهروند آمریکا به اتهام براندازی در کره شمالی زندانی شد و در سال 2017 درگذشت. به دنبال مرگ این آمریکایی، از یک سپتامبر 2017  ممنوعیت سفر به کره شمالی اجرای شد.