وزیر امور خارجه ترکیه روز سه شنبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «NTV» گفت که ایالات متحده باید قبول کند که پروژه خرید سامانه موشکی «اس-400» ساخت روسیه از سوی ترکیه تکمیل شده است.

به گزارش خبرگزاری «تاس» « مولود چاووش اوغلو » وزیر امور خارجه ترکیه در پاسخ به سئوالی درباره بحران روابط آنکارا و واشنگتن تاکید کرد:« ایالات متحده باید بپذیرد که خرید سامانه موشکی ساخت روسیه موضوعی خاتمه یافته است.»

در سال 2017، روسیه و ترکیه قراردادی را برای تامین سامانه موشکی اس-400 به آنکارا امضا کردند. ترکیه اولین کشور ناتو بود که این سامانه‌ها را از روسیه خرید. تصمیم آنکارا با واکنش واشنگتن و ناتو مواجه شد. ایالات متحده تلاش خود را برای عقب نشینی ترکیه از استفاده از سامانه‌های دفاع هوایی ساخت روسیه ، به ویژه  با حذف آنکارا از برنامه ساخت قطعات جنگنده اف-35»  آمریکا رها نکرده با این حال «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در اکتبر گذشته گفت که علیرغم فشارهای واشنگتن، آنکارا به تصمیم خود پایبند خواهد بود.

واشنگتن باید دستیابی ترکیه به سامانه «اس-400» را بپذیرد

سامانه دفاع هوایی اس-400 جدیدترین سامانه موشکی زمین به هوا با برد بلند و متوسط ​​است که در سال 2007 به بهره برداری رسید. این سامانه موشکی برای نابودی هواپیماها ،  موشک‌های کروز و بالستیک طراحی شده است. اس- 400 می‌تواند در فاصله 400 کیلومتری و ارتفاعی تا 30 کیلومتری با اهداف مختلف درگیر شود.

دستیابی ترکیه به این سامانه ساخت روسیه باعث ایجاد گسست جدی در روابط با واشنگتن شد. آمریکا مدعی است که این سامانه دفاع موشکی زمین به هوا با فناوری ناتو ناسازگار و تهدیدی برای این ائتلاف است. ایالات متحده نیز در مقابل از حضور ترکیه در برنامه ساخت جنگنده اف-35  واکنش نشان داد و علاوه بر این تحریم‌هایی را بر برخی شرکت‌های ترکیه اعمال کرد. حضور نظامیان آمریکایی در پایگاه نظامی «اینجرلیک» و همکاری‌های دفاعی دو کشور در ناتو روابط نظامی و سیاسی میان واشنگتن و آنکارا را پیچیده‌تر کرده است.

«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه چندی قبل گفت که یافتن راه حلی برای استقرار سامانه‌های موشکی اس-400 ساخت روسیه در ترکیه همیشه امکان پذیر است و  آنکارا آماده رفع نگرانی‌های موجود در این زمینه است. وزیر دفاع ترکیه افزود: «محافظت از کشورمان و 84 میلیون شهروند برابر هرگونه تهدید هوایی، هدف اصلی ترکیه در دستیابی به این سامانه‌ها بود.»

مدیر عامل شرکت تسلیحاتی روسیه اخیرا گفت که قرارداد جدیدی با ترکیه در زمینه تحویل سامانه ‌موشکی میان برد و بلند برد هوایی اس-400  ساخت روسیه به زودی امضا می‌شود.