​پس از مشاهده چند مورد ابتلا به سرخک در میان اتباع افغانستانی ، آمریکا ورود این افراد به خاک خود را به حال تعلیق درآورد.

 بر این اساس، جن ساکی ، سخنگوی کاخ سفید با اعلام این مطلب تصریح کرد: به دلیل شناسایی چهار مورد سرخک ورود اتباع افغانستانی به درخواست مرکز کنترل و پیشگیری آمریکا متوقف شده است.

جن ساکی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره توقف انتقال اتباع افغانستانی به آمریکا گفت: پرواز‌ها به آمریکا به درخواست مرکز کنترل و پیشگیری به صورت موقت متوقف شده است، زیرا چهار مورد سرخک در بین افغان‌ستانی‌هایی که اخیرا وارد آمریکا شدند، شناسایی شد. این افراد در قرنطینه به سر می‌برند و بر اساس دستور العمل سلامت عمومی، مرکز کنترل و پیشگیری در حال بررسی است.

ورود اتباع افغانستانی به خاک آمریکا متوقف شد

وی تاکید کرد: همه افغانستانی‌هایی که اخیرا وارد کشور می‌شوند باید به عنوان شرط ورود واکسن سرخک دریافت کنند.

گفتنی است جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با فشار قانون گذاران این کشور و گروه‌های مدافع حقوق بشر برای کمک به همکاران افغانستانی در جنگ ۲۰ ساله آمریکا در این کشور روبرو شده است. مدافعان حقوق بشر نگرانند که این افراد در معرض حملات طالبان قرار گیرند.

در همین حال شش کشور عضو اتحادیه اروپا همزمان با تحولات افغانستان، با ارسال نامه‌ای به نهاد اجرایی این اتحادیه نسبت به توقف روند اخراج آن دسته از پناهجویان افغانستانی که درخواست پناهندگی آن‌ها رد شده، هشدار دادند.