وزیر امورخارجه عربستان بن فرحان این سخنان را پس از دیدار با جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است.

رویترز به جزییات بیشتر این خبر و چگونگی این گفت وگوها هیچ اشاره‌ای نکرده است.

سخنان بن فرحان چهار روز پس از آن بیان می شود که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در ریاض دیدار و دو طرف در خصوص یمن گفت وگو کردند.

مشاور امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه با محمد بن سلمان ولیعهد، خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع، عبدالعزیز بن سعود بن نایف وزیر کشور و عبدالله بن بندر وزیر گارد ملی عربستان دیدار کرد.

گفت‌وگوی عربستان با آمریکا برای توقف جنگ یمن

یک مقام ارشد آمریکایی در این باره گفته بود که  آن‌ها یک گفت و گوی مفصل در مورد جنگ یمن داشتند و هر دو طرف از تلاش‌های هانس گراندبرگ نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن حمایت کرده و توافق کردند ارتباط دیپلماتیک با همه طرفها را افزایش دهند.

سخنان وزیر امورخارجه عربستان پس از آن انجام می‌شود که «جو بایدن» رییس جمهوری آمریکا بهمن ماه گذشته در اولین سخنرانی خود درباره سیاست خارجی واشنگتن مدعی شد که قصد دارد به این جنگ پایان دهد.

ادعای بایدن درحالی مطرح شده است که  کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند؛ در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت ۲۹ میلیونی یمن نیازمند کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند و از این میان میلیون‌ها نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.